06 Օգոստոսի 2025 - 12:18
Ինչպես տեղեկացնում է Armenia.Az-ը, Նախչըվանի Ինքնավար Հանրապետության մշակույթի նախարարության և ավստրիական Atelier Erich Pummer GmbH-ի միջև կնքված համաձայնագրի համաձայն, ընկերության աշխատանքային խումբը օգոստոսի 5-ին ժամանել է Նախչըվան։
Հուշարձանը կվերականգնումից հետո կստանա իր նախնական տեսքը՝ նաև պահպանելով իր պատմականությունը։ Ընկերությունն արդեն սկսել է դամբարանի տարածքում համապատասխան ենթակառուցվածքների կառուցման աշխատանքները։
Նշենք, որ մայիսի 22-ին Ադրբեջանի նախագահ Իլհամ Ալիևը հրամանագիր է ստորագրել Նախչըվան քաղաքում գտնվող համաշխարհային նշանակության պատմա-ճարտարապետական հուշարձանի՝ Մոմինե Խաթունի դամբարանի վերականգնման և պահպանման միջոցառումների վերաբերյալ։ Փաստաթղթի համաձայն, այդ նպատակների համար Նախչըվանի Ինքնավար Հանրապետության նախարարների կաբինետին նախագահի պահուստային ֆոնդից նախապես հատկացվել է 1 միլիոն մանաթ։

• Началась реставрация Мавзолея Момине Хатун в Нахчыване
Как сообщает Report, в соответствии с соглашением, подписанным между Министерством культуры Нахчыванской АР и австрийской Atelier Erich Pummer GmbH, 5 августа рабочая группа компании прибыла в Нахчыван.
Памятник будет восстановлен в соответствии с первозданным видом с сохранением историчности. Компания уже приступила к работам по строительству соответствующей инфраструктуры на территории мавзолея.
Отметим, что 22 мая президент Азербайджана Ильхам Алиев подписал распоряжение о мерах по реставрации и консервации историко-архитектурного памятника мирового значения - мавзолея Момине Хатун, расположенного в городе Нахчыване. Согласно документу, на эти цели из резервного фонда президента Кабинету министров Нахчыванской АР первоначально выделен 1 млн манатов.