• Բաքվի դատարանում ՀՀ մեղադրյալ քաղաքացիների փաստաբանները հանդես են եկել պաշտպանական ելույթներով
Բաքվի ռազմական դատարանում այսօր Հայաստանի քաղաքացիների դեմ հարուցված քրեական գործով դատավարությունը շարունակվել է մեղադրյալների փաստաբանների ելույթներով։
AZERTAC-ի փոխանցմամբ՝ մեղադրյալ Դավիթ Իշխանյանի փաստաբան Ագշին Մամեդլին հայտարարել է, որ դատավճիռը պետք է կայացվի միայն անհերքելի ապացույցների հիման վրա և խնդրել դատարանին արդարացնել իր պաշտպանյալին։ Իշխանյանի երկրորդ պաշտպան Էլչին Ամիրովը աջակցել է Ագշին Մամեդլիին։
Մեղադրյալ Լևոն Բալայանի փաստաբան Վաֆա Մեհդիևան հայտարարել է, որ իր պաշտպանյալի գործողություններում բացակայում են հանցագործության տարրերը և, հետևաբար, խնդրել է դատարանին արդարացնել վերջինիս։ Բալայանի երկրորդ պաշտպան Սագի Մամեդովը աջակցել է Վաֆա Մեհդիևային։
Մեղադրյալ Դավիթ Ալլահվերդյանի փաստաբան Նիզամի Ալիևը հայտարարել է, որ իր պաշտպանյալը չի ընդունում մեղադրանքը։ Նա նշել է, որ Ալլահվերդյանի դեմ համոզիչ և հիմնավորված ապացույցներ չեն ներկայացվել և, հետևաբար, խնդրել է դատարանին արդարացնել նրան։ Ալլահվերդյանի երկրորդ պաշտպան Էլմադդին Մամեդովը նշել է, որ համակարծիք է իր գործընկերոջ հետ:
Մեղադրյալ Էրիկ Ղազարյանի պաշտպան Նաթիգ Մուստաֆաևը հայտարարել է, որ իր պաշտպանյալը չի ընդունում իր մեղքը՝ հիշեցնելով, որ նա հանձնել է զենքը և կամավոր հանձնվել Ադրբեջանի Զինված ուժերին։ Նա խնդրել է արդարացնել Ղազարյանին։

• В Бакинском суде адвокаты обвиняемых граждан Армении выступили с защитной речью
Сегодняшний процесс в Бакинском военном суде по уголовному делу в отношении граждан Армении продолжился выступлениями адвокатов обвиняемых.
Как передает АЗЕРТАДЖ, защитник обвиняемого Давида Ишханяна Агшин Мамедли заявил, что приговор должен выноситься только на основании неопровержимых доказательств и попросил суд оправдать его подзащитного. Второй адвокат Ишханяна Эльчин Амиров поддержал Агшина Мамедли.
Защитник обвиняемого Левона Балаяна Вафа Мехдиева заявила, что в действиях её подзащитного отсутствует состав преступления, в связи с чем попросила суд вынести оправдательный приговор. Второй адвокат Балаяна Саги Мамедов поддержал Вафу Мехдиеву.
Защитник обвиняемого Давида Аллахвердяна Низами Алиев заявил, что его подзащитный не признаёт себя виновным по предъявленным обвинениям. Он отметил, что в отношении Аллахвердяна не представлено веских и обоснованных доказательств, в связи с чем попросил суд вынести оправдательный приговор. Второй адвокат Аллахвердяна Эльмяддин Мамедов согласился с этими доводами.
Защитник обвиняемого Эрика Газаряна Натиг Мустафаев заявил, что его подзащитный не признает себя виновным, напомнил, что тот сдал оружие и добровольно сдался военнослужащим вооруженных сил Азербайджана. Он попросил вынести оправдательный приговор в отношении Газаряна.