• Ադրբեջանի ԱԳՆ ղեկավարը՝ եվրոպական ֆորումում ներկայացրել է երկրի ռազմավարական տեսլականը
Ավստրիա կատարած աշխատանքային այցի շրջանակներում Ադրբեջանի արտաքին գործերի նախարար Ջեյհուն Բայրամովը մասնակցել է՝ Ադրբեջանի հետազոտության 4-րդ եվրոպական համաժողովին։
Ինչպես հայտնում է Report-ը՝ Ադրբեջանի արտաքին գործերի նախարարությանը հղումով, միջոցառումը միավորել է՝ քաղաքական գործիչների, վերլուծական կենտրոնների ներկայացուցիչների, գիտնականների և անկախ փորձագետների՝ քննարկելու Ադրբեջանի ռազմավարական տեսլականը և արտաքին քաղաքականության հիմնական առաջնահերթությունները։
Կլոր սեղանի շրջանակներում նախարարը ընդգծել է՝ Ադրբեջանի աճող տարածաշրջանային դերը որպես կայունացնող ուժ։ Նա մասնակիցներին ներկայացրել է երկրի ձեռքբերումները բազմակողմ ձևաչափերում, հատկապես այն ժամանակաշրջանում, երբ միջազգային համագործակցությունը պահանջում է ավելի մեծ վստահություն և արդյունավետություն։
Ջեյհուն Բայրամովը նաև հայտարարել է, որ 2026 թվականին Ադրբեջանը կհյուրընկալի՝ 13-րդ Համաշխարհային քաղաքային ֆորումը և Շրջակա միջավայրի համաշխարհային օրը։ Նա նշել է, որ այս գլոբալ հարթակները կներառեն՝ կայուն քաղաքաշինության, կայուն բնակարանաշինության, մաքուր էներգիայի ենթակառուցվածքների և կլիմայի փոփոխության դեմ պայքարի ֆինանսավորման մոբիլիզացիայի թեմաները՝ արտացոլելով երկրի տարածաշրջանային և գլոբալ պատասխանատվությունը։
Նախարարը հիշեցրել է օգոստոսի 8-ին Վաշինգտոնում կայացած գագաթնաժողովի արդյունքների մասին, որտեղ ստորագրվել է համատեղ հռչակագիր և այլ կարևոր փաստաթղթեր։ Նա նշել է՝ ԵԱՀԿ Մինսկի գործընթացի կառույցների փակման ավարտը, ինչը հանդիսանում է՝ հետհակամարտական շրջանում տարածաշրջանում նոր իրականության միջազգային ճանաչում։

06 Декабря 2025 - 10:11
В рамках рабочего визита в Австрию министр иностранных дел Азербайджана Джейхун Байрамов принял участие в IV Европейской конференции по исследованиям Азербайджана.
Как передает Report со ссылкой на МИД Азербайджана, мероприятие собрало политиков, представителей аналитических центров, ученых и независимых экспертов для обсуждения стратегического видения Азербайджана и ключевых внешнеполитических приоритетов страны.
В ходе «круглого стола» министр подчеркнул растущую региональную роль Азербайджана как стабилизирующей силы. Он проинформировал участников о достижениях страны в многосторонних форматах, особенно в период, когда международное сотрудничество требует большего доверия и эффективности.
Джейхун Байрамов также сообщил о предстоящем проведении в Азербайджане 13-го Всемирного форума городов и Всемирного дня окружающей среды в 2026 году. По его словам, эти глобальные платформы объединят темы устойчивой урбанизации, надежного жилья, чистой энергетической инфраструктуры и мобилизации климатического финансирования, отражая региональную и глобальную ответственность страны.
Министр напомнил об итогах Вашингтонского саммита от 8 августа, где была подписана совместная декларация и другие важные документы. Он отметил завершение закрытия структур Минского процесса ОБСЕ, что является международным признанием новой реальности в регионе в постконфликтный период.
Акцентировав внимание на укреплении транспортных и энергетических коридоров, связывающих Каспийский и Черноморский регионы, Джейхун Байрамов еще раз подтвердил готовность Азербайджана к сотрудничеству со всеми партнерами. Он заявил, что мир, региональная взаимосвязанность, экономическая безопасность и устойчивое развитие останутся главными приоритетами будущей дипломатической деятельности страны.