05 Դեկտեմբերի 2025 - 16:30
Զանգեզուրի միջանցքը կենսական նշանակություն ունի ոչ միայն թյուրքական պետությունների, այլև ամբողջ տարածաշրջանի և նույնիսկ աշխարհի համար։
Այս մասին հայտարարել է Թյուրքական պետությունների կազմակերպության (ԹՊԿ) քարտուղար Կուբանիչբեկ Օմուրալիևը՝ Բաքվում կազմակերպության աշխատանքի և սոցիալական պաշտպանության նախարարների առաջին հանդիպման շրջանակներում, տեղեկացնում է Armenia.Az-ը։
Նրա խոսքով՝ Զանգեզուրի միջանցքը հին Մետաքսի ճանապարհի առանցքային ուղղություններից մեկն է և թյուրքական պետություններին ուղիղ մուտք է ապահովում դեպի Արևմուտք։
«Այս տեսանկյունից Զանգեզուրի միջանցքը կարևոր է ոչ միայն Ադրբեջանի և թյուրքական աշխարհի, այլև ամբողջ տարածաշրջանի, այդ թվում՝ Արևմուտքի, Եվրոպայի և նույնիսկ Հայաստանի համար։ Այս համատեքստում ես բարձր եմ գնահատում այս տարվա օգոստոսին Վաշինգտոնում Ադրբեջանի և Հայաստանի ղեկավարների կողմից ձեռք բերված պայմանավորվածությունը։ Ես սա համարում եմ պատմական քայլ», - նշել է Օմուրալիևը։
ԹՊԿ գլխավոր քարտուղարը նաև ընդգծել է կազմակերպության աշխատանքի, զբաղվածության և սոցիալական պաշտպանության նախարարների Բաքվում կայացած առաջին հանդիպման կարևորությունը։ Նրա խոսքով՝ թյուրքալեզու պետությունների միջև այս ոլորտում համագործակցությունը շարունակում է ամրապնդվել և շոշափելի արդյունքներ տալ։

05 Декабря 2025 - 14:49
Зангезурский коридор имеет важнейшее значение не только для тюркских государств, но и для всего региона и даже мира.
Об этом Report заявил генсек ОТГ Кубанычбек Омуралиев на полях первого заседания министров труда и соцзащиты организации в Баку.
По его словам, Зангезурский коридор является одним из ключевых направлений древнего Шелкового пути и обеспечивает прямой выход тюркских государств на Запад.
«С этой точки зрения Зангезурский коридор важен не только для Азербайджана и тюркского мира, но также для всего региона, включая Запад, Европу и даже Армению. В этом контексте я высоко оцениваю достигнутую в августе этого года в Вашингтоне договоренность лидеров Азербайджана и Армении. Считаю это историческим шагом», — отметил Омуралиев.
Генсек ОТГ также подчеркнул значимость состоявшегося в Баку первого заседания министров труда, занятости и социальной защиты стран организации. По его словам, сотрудничество тюркских государств в этой сфере продолжает усиливаться и приносить ощутимые результаты.
«Сотрудничество между братскими странами крепнет, и наши граждане активно работают как у себя на родине, так и в других братских государствах», — заявил он.