08 Դեկտեմբերի 2025 - 17:49
Դեկտեմբերի 6-7-ը 40 տեղական տուրիստական ընկերությունների ներկայացուցիչների համար կազմակերպվել է՝ ծանոթացման նպատակով շրջագայություն Խանքենդի և Շուշա քաղաքներ։
Ինչպես հայտնում է Armenia.Az-ը՝ զբոսաշրջության պետական գործակալությանը հղումով, շրջագայությունը կազմակերպվել է՝ Ադրբեջանի զբոսաշրջության բյուրոյի, Խանքենդիի հյուրանոցային համալիրի, Ադրբեջանի տուրիստական գործակալությունների ասոցիացիայի, «Ադրբեջանական երկաթուղիների» (ԱՀ) և Շուշայի պետական արգելոցի նախաձեռնությամբ՝ ազատագրված տարածքների զբոսաշրջային ներուժը և առկա ենթակառուցվածքային հնարավորությունները ցուցադրելու նպատակով։։
Մասնակիցները ուղևորատար գնացքով մեկնել են Ղարաբաղի տարածաշրջան՝ ոչ վաղուց բացված Բաքու-Աղդամ-Բաքու երկաթուղային երթուղով։
Շրջագայության ընթացքում զբոսաշրջության ինդուստրիայի ներկայացուցիչներին մանրամասն ծանոթացել են՝ Խանքենդիի և Շուշայի հյուրանոցային համալիրներին, ինչպես նաև այդ քաղաքների բնական և մշակութային ժառանգությանը։
Դեկտեմբերի 6-ից 8-ը զբոսաշղրջության պետական գործակալության Ղարաբաղի տարածաշրջանային տուրիզմի վարչությունը՝ Շուշայի, Խանքենդիի, Լաչինի և Զանգիլանի ուղղությամբ անցկացրել է՝ տուրիստական գործակալությունների և բլոգերների համար ընդլայնված տեղեկատվական շրջագայություն։
Տեղեկատվական շրջագայության ընթացքում մասնակիցները ծանոթացել են՝ տարածաշրջանի ձևավորվող զբոսաշրջային ենթակառուցվածքին և անցկացվող վերականգնման աշխատանքներին։

08 Декабря 2025 - 16:18
Для представителей 40 местных туристических компаний 6-7 декабря была организована ознакомительная поездка в города Ханкенди и Шуша.
Как передает Armenia.Az со ссылкой на Государственное агентство по туризму, поездка была осуществлена по инициативе Бюро туризма Азербайджана, Комплекса отелей Ханкенди, Ассоциации туристических агентств Азербайджана, «Азербайджанских железных дорог» (АЖД) и Государственного заповедника города Шуша с целью демонстрации туристического потенциала и существующих инфраструктурных возможностей освобожденных территорий.
Участники отправились в Карабахский регион на пассажирском поезде по недавно открытому железнодорожному маршруту Баку-Агдам-Баку.
В рамках поездки представители туристической индустрии детально ознакомились с гостиничными комплексами в Ханкенди и Шуше, а также с природным и культурным наследием этих городов.
Параллельно с 6 по 8 декабря Карабахское региональное туристическое управление Государственного агентства по туризму провело расширенный информационный тур для туристических компаний и блогеров в направлениях Шуша, Ханкенди, Лачын и Зангилан.
Во время инфотура участники ознакомились с формирующейся туристической инфраструктурой региона и проводимыми восстановительными работами.