05 Դեկտեմբերի 2025 - 18:00
Բոլորին է հայտնի, որ արևմտյան ադրբեջանցիները բազմիցս վտարվել են իրենց նախնիների հողերից: Հետևաբար, նրանց վերադարձի իրավունքը պետք է երաշխավորվի միջազգային իրավունքի հիմնարար սկզբունքների շրջանակներում:
AZERTAC-ի փոխանցմամբ՝ այս մասին հայտարարել է Իբն Խալդունի համալսարանի Հեյդար Ալիևի անվան Եվրասիական ուսումնասիրությունների կենտրոնի տնօրեն Յաշար Սարըն «Վերադարձի իրավունքը և մշակութային ժառանգությունը. իրավական և բարոյական հիմքեր» խորագրով պանելային քննարկումների ժամանակ, որը տեղի է ունեցել «Մշակութային ժառանգություն և վերադարձի իրավունք» թեմայով միջազգային կոնֆերանսի շրջանակներում:
Նա նշել է մշակութային խտրականության վերացման կարևորությունը և ընդգծել, որ այս առումով միջազգային կոնվենցիաները պետք է աջակցեն մշակութային ժառանգության պաշտպանությանը:
«Արևմտյան ադրբեջանցիների նկատմամբ կատարված անարդարությունը վերացնելու համար գոյություն ունեցող միջազգային փաստաթղթերը նախատեսում են նրանց վերադարձի իրավունքի ճանաչում և պաշտպանություն: Միևնույն ժամանակ, Ադրբեջանի և Հայաստանի միջև ստորագրված համաձայնագրերը նույնպես կարող են դրական ներդրում ունենալ այս գործընթացում», - ընդգծել է Սարըն:

• Яшар Сары об обеспечении права на возвращение западных азербайджанцев
Общеизвестно, что западные азербайджанцы неоднократно подвергались изгнанию со своих исконных земель. Поэтому их право на возвращение должно быть обеспечено в рамках основных принципов международного права.
Как передает АЗЕРТАДЖ, об этом сказал директор Центра евразийских исследований имени Гейдара Алиева Университета Ибн-Халдуна Яшар Сары в ходе панельной дискуссии «Право на возвращение и культурное наследие: правовые и моральные основы», состоявшейся в рамках международной конференции «Культурное наследие и право на возвращение».
Он отметил важность устранения культурной дискриминации и подчеркнул, что в этом направлении международные конвенции должны оказать поддержку защите культурного наследия.
«Для устранения несправедливости, допущенной в отношении западных азербайджанцев, существующие международные документы предусматривают признание и защиту их права на возвращение. В то же время, соглашения, подписанные между Азербайджаном и Арменией, также могут внести позитивный вклад в этот процесс», — подчеркнул Я. Сары.