• Ադրբեջանը շարունակում է հավատալ ԵԱՀԿ-ի դերին. ԱԳՆ ղեկավար
Ադրբեջանը վերահաստատում է իր հանձնառությունը ԵԱՀԿ-ի շրջանակներում կառուցողական փոխգործակցությանը, չնայած կազմակերպության աշխատանքում առկա թերություններին։
Report-ի փոխանցմամբ՝ այս մասին հայտարարել է Ադրբեջանի արտաքին գործերի նախարար Ջեյհուն Բայրամովը՝ հինգշաբթի Վիեննայում կայացած ԵԱՀԿ 32-րդ նախարարական խորհրդի նիստում։
«Մենք շարունակում ենք հավատալ ԵԱՀԿ-ի դերին՝ շնորհիվ անվտանգության համապարփակ հայեցակարգի և երկրների լայն մասնակցության», - ասել է նախարարը։
Միևնույն ժամանակ, նշել է Բայրամովը, արդիականության պահպանման համար կազմակերպությունը պետք է հարմարվի և ցուցադրի իր գործունեության շոշափելի արդյունքներ։
Արտգործնախարարն ընդգծել է, որ միայն համատեղ որոշումները կարող են իրական արդյունքներ տալ։
«Կոնսենսուսի սկզբունքը միշտ պետք է մնա մեր կոլեկտիվ ջանքերի հիմնարար առանձնահատկությունը և որոշումների կայացման գործընթացի անկյունաքարը։ Այս հասկացողությամբ մենք բաց ենք մնում ԵԱՀԿ բոլոր մասնակից պետությունների հետ կառուցողական փոխգործակցության համար՝ կազմակերպության ֆունկցիոնալության և արդյունավետության մարտահրավերները լուծելու համար», - եզրափակել է նախարարը։

• Глава МИД: Азербайджан продолжает верить в роль ОБСЕ
Азербайджан подтверждает приверженность конструктивному взаимодействию в рамках ОБСЕ, несмотря на существующие недостатки в работе организации.
Как передает Report, об этом заявил глава МИД Азербайджана Джейхун Байрамов, выступая в четверг в Вене на 32-ом заседании СМИД ОБСЕ.
«Мы продолжаем верить в роль ОБСЕ благодаря ее всеобъемлющей концепции безопасности и широкому участию стран», — сказал министр.
В то же время, по словам Байрамова, для сохранения актуальности организация должна адаптироваться и демонстрировать ощутимые результаты своей деятельности.
Глава МИД подчеркнул, что только совместные решения способны приносить реальный эффект.
«Принцип консенсуса всегда должен оставаться фундаментальной особенностью наших коллективных усилий и краеугольным камнем процесса принятия решений. С этим пониманием мы остаемся открытыми для конструктивного взаимодействия со всеми государствами-участниками ОБСЕ в преодолении проблем функциональности и эффективности организации», — заключил министр.