• S&P Global Ratings-ը կանխատեսում է նավթի արտադրության նվազում Ադրբեջանում
Միջազգային վարկանիշային S&P Global Ratings գործակալությունը կանխատեսում է՝ 2026 թվականին նավթի արտադրության աննշան նվազում Ադրբեջանում։
Այս մասին հաղորդում է Report-ը՝ հղում անելով գործակալության կանխատեսումներին։
«2025 թվականի առաջին 10 ամիսների ընթացքում նավթի արտադրությունը նվազել է 4.6%-ով՝ հասնելով օրական մոտավորապես 556,000 բարելի։ Սա կազմում է օրական 27,000 բարելի նվազում՝ նախորդ տարվա նույն ժամանակահատվածի համեմատ։ Այս միտումը կպահպանվի առաջիկա տարիներին։ Նավթի արտադրությունը, հավանաբար, աննշան կնվազի 2026 թվականին՝ «Ազերի-Չըրագ-Գյունեշլի» (ԱՉԳ) հանքավայրի բլոկի հնացման պատճառով։ Արտասահմանյան օպերատորների կողմից լրացուցիչ ներդրումները դանդաղեցնում են, բայց չեն կանգնեցնում անկումը», - նշում է գործակալությունը։
2025 թվականի առաջին 10 ամիսներին Ադրբեջանում գազի արտադրությունն աճել է 1.7%-ով՝ հասնելով օրական մոտավորապես 849,000 բարելի նավթային համարժեքի, ինչը ցույց է տալիս, որ գազի արտադրության չափավոր աճը չի փոխհատուցում նավթի արտադրության ավելի զգալի անկումը։

• S&P Global Ratings прогнозирует снижение добычи нефти в Азербайджане
Международное рейтинговое агентство S&P Global Ratings прогнозирует некоторое снижение добычи нефти в Азербайджане в 2026 году.
Об этом Report сообщает со ссылкой на прогнозы агентства.
«За 10 месяцев 2025 года добыча нефти снизилась на 4,6% до примерно 556 тыс. баррелей в сутки. Это означает снижение на 27 тыс. б/с по сравнению с аналогичным периодом прошлого года. Такая тенденция сохранится в последующие годы. Добыча нефти, вероятно, немного снизится в 2026 году из-за старения блока месторождений «Азери–Чыраг–Гюнешли» (АЧГ). Дополнительные инвестиции иностранных операторов замедляют, но не останавливают снижение», — отмечает агентство.
Добыча газа в Азербайджане за 10 месяцев 2025 года выросла на 1,7% - до примерно 849 тыс. баррелей в сутки в нефтяном эквиваленте, это подчеркивает, что скромный рост добычи газа не компенсирует более значительное снижение добычи нефти.
По оценкам S&P, добыча газа в 2026 году останется в целом на текущем уровне. «В более долгосрочной перспективе несколько проектов по добыче газа (включая следующую фазу Абшерона, с глубокозалегающих пластов на АЧГ и разработку месторождений Умид, Бабек и Карабах) могут поддержать добычу газа, хотя все они находятся на ранних стадиях планирования и для их реализации потребуются годы», — подчеркивает агентство.