05 Դեկտեմբերի 2025 - 14:24
Դեկտեմբերի 5-ին՝ «Ադրբեջանական երկաթուղիներ» (ԱԵ) ՓԲԸ-ն ապաածխածնացման նախագծի շնորհանդես է անցկացրեց՝ Ասիական զարգացման բանկի (ԱԶԲ) հետ գործընկերության շրջանակներում։
Ինչպես հայտնում է Ազերթաջ-ը, միջոցառմանը ելույթ ունեցող, Ասիական զարգացման բանկի Ադրբեջանի գծով տնօրեն Սուննիա Դուրանի-Ջամալը հայտարարել է, որ հաշվի առնելով Ադրբեջանի կառավարության կողմից իրականացվող ապաածխածնացման քաղաքականության նպատակահարմարությունը, ԱԶԲ-ն որոշել է շարունակել համագործակցությունը։
«Ադրբեջանի՝ արտանետումները 40 տոկոսով կրճատելու նպատակը ցույց է տալիս, թե որքան լուրջ է կառավարությունը վերաբերվում կլիմայի փոփոխությանը՝ այն համարելով առաջնահերթային հարց։ Մենք կաջակցենք այս ոլորտում Ադրբեջանի կողմից իրականացվող միջոցառումներին», - ասել է Սուննիա Դուրանի-Ջամալը՝ ԱԶԲ--ի հետ համատեղ ապաածխածնացման նախագիծը անվանելով եզակի, ներառյալ երկաթուղիների թվայնացումը, դրանց էլեկտրաֆիկացումը և այլն։
«Մենք ուշադիր հետևում ենք ընթացիկ ապաածխածնացման և կլիմայի փոփոխության մեղմացման միջոցառումներին, աջակցում ենք դրանց իրականացմանը և տեխնոլոգիական առաջընթացին, և ձգտում ենք ներդնել նոր տեխնոլոգիաներ», - ասել է ԱԶԲ-ի Ադրբեջանի գծով տնօրենը՝ ընդգծելով, որ այսօրվա միջոցառումը հանդիսանում է ոչ միայն նոր նախագծի ներկայացում, այլև հիմք է դնում ազգային տնտեսության մեջ նոր ուղղության համար։

05 Декабря 2025 - 12:24
ЗАО «Азербайджанские железные дороги» (АЖД) провело 5 декабря презентацию проекта по декарбонизации в рамках партнерства с Азиатским банком развития (АБР).
Как сообщает АЗЕРТАДЖ, выступившая на мероприятии директор Азиатского банка развития по Азербайджану Сунния Дуррани-Джамал заявила, что ввиду целесообразности политики декарбонизации правительства Азербайджана АБР решил продолжить сотрудничество.
«Постановка Азербайджаном цели по сокращению выбросов на 40 процентов показывает, насколько серьезно правительство относится к изменению климата, считая этот вопрос приоритетным. Мы поддержим мероприятия, которые Азербайджан будет реализовывать в этом направлении», - сказала Сунния Дуррани-Джамал, назвав уникальным совместный с АЖД проект по декарбонизации, включающий цифровизацию железных дорог, их электрификацию и прочее.
«Пристально отслеживая реализуемые меры по декарбонизации и предотвращению изменения климата, мы оказываем поддержку их осуществлению и достижению технологического прогресса, стремимся к внедрению новых технологий», — сказала директор АБР по Азербайджану, подчеркнув, что сегодняшнее мероприятие является не только презентацией нового проекта, но и закладывает основу нового направления в национальной экономике.