• Ֆրանսիացի պատմաբան. Իրևանի ադրբեջանցիները աչքի էին ընկնում հայրենիքի հանդեպ իրենց կապվածությամբ
1800-ական թվականներին Իրևանի և շրջակա տարածքների ադրբեջանցիները առանձնանում էին հայրենիքի հանդեպ իրենց կապվածությամբ։ Սա կարևոր դեր է խաղացել նրանց մշակութային և պատմական ժառանգության պահպանման գործում։
Ըստ AZERTAC-ի, այս մասին հայտարարել է ֆրանսիացի պատմաբան Մաքսիմ Գոենը «Վերադարձի իրավունքը և մշակութային ժառանգությունը. իրավական և բարոյական հիմքեր» խորագրով պանելային քննարկումների ժամանակ, որը տեղի է ունեցել «Մշակութային ժառանգություն և վերադարձի իրավունք» միջազգային կոնֆերանսի շրջանակներում։
Նա նշել է, որ նախագահ Իլհամ Ալիևի ղեկավարությամբ Ադրբեջանի տարածքում զարգացում է ստացել սոցիալական և մշակութային գործունեությունը։ Ադրբեջանական ժողովրդի իրավունքները պաշտպանության տակ են վերցվել ինչպես տեղական, այնպես էլ տարածաշրջանային մակարդակներում։
«1920 թվականին ադրբեջանցիները պայքարել են իրենց մշակույթը, պատմությունը և տարածքները պահպանելու համար։ Այս ժամանակաշրջանում մշակույթի պահպանումը և սոցիալական ինքնակազմակերպումը շատ կարևոր էին։ Սա վճռորոշ գործոն էր պատմության ընթացքում ադրբեջանցիների մշակութային, պատմական և քաղաքական պայքարում՝ իրենց ազգային ինքնությունը պահպանելու համար», - ընդգծել է պատմաբանը։

05 Декабря 2025 - 12:55
В 1800-х годах азербайджанцы в Иреване и прилегающих районах отличались привязанностью к своей родине. Это сыграло важную роль в сохранении их культурного и исторического наследия.
Как сообщает АЗЕРТАДЖ, об этом заявил французский ученый-историк Максим Гоэн в ходе панельной дискуссии «Право на возвращение и культурное наследие: правовые и моральные основы», проведенной в рамках международной конференции на тему «Культурное наследие и право на возвращение».
Он отметил, что под руководством президента Ильхама Алиева на территориях Азербайджана получили развитие социальная и культурная деятельность. Права азербайджанского народа были взяты под защиту как на местном, так и на региональном уровне.
«В 1920 году азербайджанцы боролись за сохранение своей культуры, истории и территорий. В этот период сохранение культуры и общественная самоорганизация были очень важны. Это было решающим фактором в культурной, исторической и политической борьбе азербайджанцев на протяжении всей истории, в сохранении их национальной идентичности», — подчеркнул историк.