15 Մայիսի 2025 - 18:19
Ադրբեջանի էկոնոմիկայի նախարար Միքայիլ Ջաբբարովը ելույթ է ունեցել Վերակառուցման և զարգացման եվրոպական բանկի (ՎԶԵԲ) կառավարիչների խորհրդի Լոնդոնում կայացած նիստում:
Ինչպես հաղորդում է Armenia.Az-ը, այս մասին նախարարը գրել է Х սոցիալական ցանցի իր էջում:
«Վերակառուցման և զարգացման եվրոպական բանկի (ՎԶԵԲ) տարեկան ժողովի շրջանակներում մենք ուրախ էինք մասնակցել և ելույթ ունենալ ՎԶԵԲ-ի Կառավարիչների խորհրդի լիագումար նիստում։
Մենք ընդգծեցինք ՎԶԵԲ-ի կողմից անդամ երկրներին շարունակական աջակցության, համաշխարհային տնտեսական աճին նպաստող նրա արդյունավետ ներդրումների, «կանաչ» անցման արագացման գործում նրա դերի և ապագա գործողությունների ծրագրի հեռանկարների կարևորությունը։ Մենք նաև նշեցինք Ադրբեջանի ռազմավարական դերը միջազգային էներգետիկ և առևտրային ցանցերում, ինչպես նաև նրա նվիրվածությունը ընդհանուր արժեքներին և նպաստավոր աշխարհագրական ու տնտեսական դիրքին։
Մենք մեր անկեղծ երախտագիտությունն ենք հայտնում ՎԶԵԲ-ին՝ որպես հուսալի գործընկեր, Ադրբեջանի տնտեսական զարգացման գործում իր արժեքավոր ներդրման և տարեկան նիստի հաջող կազմակերպման համար», - գրել է Ջաբբարովը։

• Джаббаров: Азербайджан признателен ЕБРР за его вклад в экономическое развитие страны
Министр экономики Азербайджана Микаил Джаббаров выступил на заседании Совета управляющих Европейского банка реконструкции и развития (ЕБРР) в Лондоне.
«В рамках ежегодного собрания Европейского банка реконструкции и развития мы были рады принять участие и выступить с речью на пленарном заседании Совета управляющих ЕБРР.
Мы подчеркнули важность постоянной поддержки ЕБРР своих стран-членов, его эффективных инвестиций, способствующих глобальному экономическому росту, его роль в ускорении «зелёного» перехода и перспективы будущего плана действий. Мы также отметили стратегическую роль Азербайджана в международных энергетических и торговых сетях, а также его приверженность общим ценностям и выгодное географическое и экономическое положение.
Мы выражаем искреннюю признательность ЕБРР – надёжному партнёру – за его ценный вклад в экономическое развитие Азербайджана и за успешную организацию Ежегодного собрания», — написал Джаббаров.