• Ադրբեջանական բանակը հղկում է պաշտպանական և հակահարձակողական գործողությունները
2025 թվականի պատրաստության պլանի համաձայն՝ ադրբեջանական բանակում անցկացվում են հրամանատարաշտաբային վարժանքներ:
Ինչպես Armenia.Az-ին հայտնել են Պաշտպանության նախարարությունից, համաձայն վարժանքների պլանին, որն անցկացվում է Պաշտպանության նախարարության գլխավոր վարչությունների և վարչությունների, զորատեսակների, ինչպես նաև Առանձին համազորային բանակի շտաբների ներգրավմամբ, կատարվում են գործողություններ ռազմական որոշումների կայացման գործընթացին համապատասխան:
Մայիսի 15-ին պաշտպանության նախարար, գեներալ-գնդապետ Զաքիր Հասանովը տեսակապի միջոցով լսել է շտաբից ստացված զեկույցները։
Պաշտպանության նախարարը նշել է, որ Ադրբեջանի Հանրապետության նախագահ, Զինված ուժերի գերագույն գլխավոր հրամանատար Իլհամ Ալիևը գոհունակություն է հայտնել ադրբեջանական բանակի գործունեության վերաբերյալ, նախարարը մասնակիցների ուշադրությանն է ներկայացրել բանակի առջև դրված խնդիրները։
Իրական մարտական պայմաններին համապատասխան և ժամանակակից մարտական փորձը հաշվի առնելով անցկացվող հրամանատարաշտաբային վարժանքների նպատակն է կատարելագործել ռազմական որոշումների կայացման գործընթացը:

• Азербайджанская армия отрабатывает проведение оборонительных и контрнаступательных операций
В соответствии с планом подготовки на 2025 год, в масштабах азербайджанской армии проводятся командно-штабные тренировки.
Как сообщили Armenia.Az в Минобороны согласно плану тренировок, проводимых с привлечением главных управлений и управлений Министерства обороны, видов войск и сил, а также штабов Отдельной общевойсковой армии, выполняются действия в соответствии с процессом принятия военных решений.
15 мая министр обороны генерал-полковник Закир Гасанов в формате видеосвязи заслушал доклады штабов.
Министр обороны отметил, что президент Азербайджанской Республики, Верховный Главнокомандующий Вооружёнными Силами Ильхам Алиев выразил удовлетворение деятельностью азербайджанской армии и довёл до участников поставленные перед армией задачи.
Цель командно-штабных тренировок, проводимых в соответствии с условиями реального боя и с учетом современного боевого опыта, состоит в совершенствовании процесса принятия военных решений с учетом маневренных возможностей подразделений, а также в отработке вопросов проведения оборонительных и контрнаступательных операций.