14 Մայիսի 2025 - 16:51
Հնդկաստանի կողմից Հայաստանին զենքի մատակարարումները, ինչպես նաև Երևանին ցուցաբերվող աջակցությունը խնդիր են ստեղծում Ադրբեջանի ազգային անվտանգության համար։
Ինչպես հաղորդում է Report-ը, այս մասին հայտարարել է Միլլի Մեջլիսի միջազգային հարաբերությունների և միջխորհրդարանական կապերի հանձնաժողովի անդամ Ֆարիզ Իսմայիլզադեն՝ «Գլոբալ Հարավի և Արևմուտքի վերելքը. Ադրբեջանի դերը, համագործակցության և զարգացման նոր հնարավորություններ» թեմայով քննարկումների ժամանակ:
«Հնդկաստանի կողմից Հայաստանին ցուցաբերվող աջակցությունը, զինումը, հրթիռների և այլ սարքավորումների մատակարարումը խնդիր է ստեղծում մեր ազգային անվտանգության համար», - նշել է նա։
Իսմայիլզադեի խոսքով՝ Ադրբեջանի հեղինակությունը աշխարհում արագորեն աճում է։
«Հատկապես COP29-ի ընթացքում, Չմիավորման շարժման կազմակերպությունում նախագահության ընթացքում և բազմակողմ դիվանագիտության այլ ոլորտներում, Ադրբեջանի նկատմամբ հարգանքը զգալիորեն աճել է։ Սա ադրբեջանցի դիվանագետների նվաճումն է», - ասել է Իսմայիլզադեն։

Поставки Индией вооружения в Армению, а также поддержка, оказываемая Еревану, создает проблему для национальной безопасности Азербайджана.
Как сообщает Report, об этом заявил член комитета Милли Меджлиса по международным отношениям и межпарламентским связям Фариз Исмаилзаде в ходе обсуждений в комитете на тему «Возвышение Глобального Юга и Запад: роль Азербайджана, новые возможности для сотрудничества и развития».
«Поддержка Индией Армении, вооружение, отправка ракет и другого оборудования создает проблему для нашей национальной безопасности», — отметил он.
По его словам, авторитет Азербайджана в мире стремительно растет.
«Особенно во время COP29, в период председательства в Движении неприсоединения и в других направлениях многосторонней дипломатии, уважение к Азербайджану значительно возросло. Это достижение азербайджанских дипломатов», — сказал Исмаилзаде.
Депутат добавил, что Азербайджан проводит сбалансированную внешнюю политику, в том числе между странами, находящимися в конкуренции или в конфликте.