• ՌԴ ԱԳՆ. Մոսկվան նպատակ ունի բացել Բաքվի հետ հարաբերությունների ողջ ներուժը
Ինչպես տեղեկացնում է Armenia.Az-ը՝ վկայակոչելով ռուսաստանյան լրատվամիջոցներին, Այս մասին ճեպազրույցում ասել է ՌԴ ԱԳՆ պաշտոնական ներկայացուցիչ Մարիա Զախարովան:
«Գիտեք, մենք Բաքվի հետ հարաբերություններ ենք կառուցում 2022թ. փետրվարին ամենաբարձր մակարդակով ստորագրված դաշնակցային համագործակցության մասին հռչակագրի հիման վրա: Մեր կողմը պարտավորվում է հետևողականորեն բացահայտել երկկողմ հարաբերությունների համար այս առանցքային փաստաթղթի ողջ ներուժը և լուծել բոլոր ի հայտ եկած խնդիրները փոխշահավետ, փոխադարձ հարգանքի հիման վրա»,- ասել է նա:
Դիվանագետն ավելացրել է, որ Մոսկվան և Բաքուն «բարձր մակարդակով մի շարք շփումներ են անցկացնում կառավարությունների և արտաքին քաղաքական գերատեսչությունների միջև»։

Москва нацелена на раскрытие полного потенциала отношений с Баку.
Как передает Armenia.Az со ссылкой на российские СМИ, об этом заявила на брифинге официальный представитель МИД РФ Мария Захарова.
«Знаете, отношения с Баку мы выстраиваем на базе подписанной на высшем уровне в феврале 2022 года Декларации о союзническом взаимодействии. Наша сторона настроена на последовательное раскрытие всего потенциала этого ключевого для двусторонних отношений документа, на решение всех возникающих вопросов на взаимовыгодной, взаимоуважительной основе», — сказала она.
Дипломат добавила, что Москва и Баку проводят «серию контактов на высоком уровне по линии правительств, внешнеполитических ведомств».