• Ռաֆիև. Ֆրանկոֆոնիայի կազմակերպության որոշ պետություններ հարթակն օգտագործում են այլ նպատակներով
Ինչպես հաղորդում է Report-ը, այս մասին հայտարարել է փոխարտգործնախարար Յալչին Ռաֆիևը՝ պատասխանելով պատգամավորների հարցերին Միլլի Մեջլիսի միջազգային հարաբերությունների և միջխորհրդարանական կապերի հանձնաժողովում՝ «Գլոբալ Հարավի և Արևմուտքի վերելքը. Ադրբեջանի դերը, համագործակցության և զարգացման նոր հնարավորություններ» թեմայով քննարկումների ժամանակ:
Այդ երկրների թվում նա նշել է Եթովպիան, Սոմալին, Գվինեան և այլն. «COP29-ից հետո մենք հետաքրքրված ենք աֆրիկյան երկրների հետ համագործակցության ընդլայնմամբ: Հետևաբար, քննարկվում է որոշ աֆրիկյան երկրների հետ դիվանագիտական ներկայացուցչության ընդլայնումը»:
Փոխնախարարը նաև նշել է, որ Ֆրանկոֆոնիայի կազմակերպության որոշ պետություններ հարթակն օգտագործում են այլ նպատակներով։ Նա նշել է, որ Ադրբեջանը կազմակերպությունում շատ բարեկամներ ունի. «Հուսով ենք, որ բարեկամ երկրները կհետևեն կազմակերպության սկզբունքներին համապատասխան մոտեցմանը»։

• Рафиев: Некоторые государства в организации Франкофонии используют платформу для других целей
Как сообщает Report, об этом заявил заместитель министра иностранных дел Ялчын Рафиев, отвечая на вопросы депутатов в ходе обсуждений в комитете Милли Меджлиса по международным отношениям и межпарламентским связям на тему «Подъем Глобального Юга и Запад: роль Азербайджана, новые возможности для сотрудничества и развития».
В числе этих стран он назвал Эфиопию, Сомали, Гвинею и другие: «После COP29 мы заинтересованы в расширении сотрудничества со странами Африки. Поэтому обсуждается расширение дипломатического представительства с некоторыми африканскими странами».
Заместитель министра также отметил, что некоторые государства в организации Франкофонии используют платформу для других целей. Он отметил, что у Азербайджана много друзей в организации: «Надеемся, что дружественные страны будут придерживаться подхода, соответствующего принципам организации».