• Բաքվում աուտիզմի հերթական փառատոն կանցկացվի
Մայիսի 17-ին Բաքվում կկայանա Աուտիզմի 5-րդ ամենամյա փառատոնը, որը կազմակերպվում է Ադրբեջանի Աուտիզմի ասոցիացիայի կողմից՝ Sea Breeze-ի հետ համատեղ:
Ինչպես հաղորդում է AZERTAC-ը, միջոցառումը տեղի կունենա Շատրվանների հրապարակում (Նիգյար Ռաֆիբեյլի փողոց) ժամը 10:00-ից մինչև 18:00-ն: Կազմակերպիչների խոսքով՝ փառատոնն անցկացվում է աուտիզմով մարդկանց սոցիալական ինտեգրմանը աջակցելու և նրանց ստեղծագործական կարողությունները ցուցադրելու նպատակով։ Ինչպես նաև հանրային իրազեկվածության բարձրացում աուտիզմի սպեկտրի խանգարման (ԱՍԽ) վերաբերյալ։
Փառատոնի օրվա ծրագիրը ներառում է՝ հանդիսավոր բացում, համերգ, զարգացման հատուկ կարիքներ ունեցող երեխաների աշխատանքների ցուցահանդես, ստեղծագործականության և կրթության տարբեր ոլորտների թեմատիկ գոտիներ, ինչպես նաև վերականգնման և կրթական կազմակերպությունների նախագծերի շնորհանդեսներ։ Փառատոնի լայն լսարանը ներառում է՝ պետական կառույսների ներկայացուցիչներին, գործարարներին, հասարակական գործիչներին, բլոգերներին, ինչպես նաև աուտիզմի սպեկտրի խանգարում ունեցող երեխաներին և երիտասարդներին ու նրանց ընտանիքներին։
Ադրբեջանի աուտիզմի ասոցիացիան-միավորումը ստեղծվել է աուտիզմով մարդկանց աջակցության, վերականգնման և ներառման ոլորտում ջանքերը համակարգելու համար։

В Баку 17 мая будет принимать V ежегодный Фестиваль аутизма, организованный Азербайджанской ассоциацией аутизма в партнерстве с Sea Breeze.
Как сообщает АЗЕРТАДЖ, мероприятие будет проходить на Площади фонтанов (ул. Нигяр Рафибейли) с 10:00 до 18:00. Как заявляют организаторы, фестиваль проводится с целью поддержки социальной интеграции людей с аутизмом и демонстрации их творческих способностей. А также повышения большей осведомленности общества о расстройстве аутистического спектра (РАС).
В программе фестивального дня торжественное открытие, концерт, выставка работ детей с особенностями развития, тематические зоны по различным направлениям творчества и обучения, презентации проектов реабилитационных и образовательных организаций. Широкая аудитория фестиваля включает представителей государственных структур, бизнесменов, общественных деятелей, блогеров, а также детей и молодежи с РАС и их семьи.
Ассоциация аутизма Азербайджана - объединение, созданное для координации усилий в сфере поддержки, реабилитации и инклюзии людей с аутизмом.