• Ադրբեջանում յուրաքանչյուր երկրորդ երեխա չի կիսում իր ծնողների տեսակետները. ՍՀԿ
Ադրբեջանի սոցիալական հետազոտությունների կենտրոնը (ՍՀԿ) հրապարակել է՝ ադրբեջանական ընտանիքներում միջսերնդային հարաբերությունների ուսումնասիրությանը նվիրված հետազոտության արդյունքները:
Ինչպես հաղորդում է Report-ը, արդյունքները հրապարակել է ՍՀԿ-ի սեկտորի ղեկավար Հումայ Ախունդզադեն՝ «Միջսերնդային համերաշխությունը ընտանեկան հարաբերությունների և կայուն զարգացման համատեքստում» համաժողովում։
Նրա խոսքով՝ ուսումնասիրությանը մասնակցել է երկրի 12 շրջաններից 1170 մարդ, որոնք բաժանվել են 390 մարդուց բաղկացած երեք խմբի։
Այսպիսով, որոշ շրջաններում, մասնավորապես Բաքվում, Աբշերոնում և Խըզիում, նկատվում է ընտանեկան կառուցվածքի վերափոխում դեպի անհատականացում։ Ախունդզադեն նաև նշել է, որ բջջային հեռախոսների ակտիվ օգտագործումը ստեղծում է օտարացման խնդիր ընտանեկան հարաբերություններում։
«Յուրաքանչյուր երկրորդ երեխա իրեն տարբեր է համարում իր ծնողներից, չի կիսում նրանց մտածելակերպը, ինչը կարող է հանգեցնել կոնֆլիկտների», - նշել է Հումայ Ախունդզադեն

Центр социальных исследований (ЦСИ) Азербайджана обнародовал результаты исследования, посвященного изучению межпоколенческих отношений в азербайджанских семьях.
Как сообщает Report, результаты обнародовала руководитель сектора ЦСИ Хумай Ахундзаде на конференции «Межпоколенческая солидарность в контексте семейных отношений и устойчивого развития».
По ее словам, в исследовании приняли участие 1170 человек из 12 районов страны, разделенных на три группы по 390 человек.
Так, в некоторых регионах, особенно в Баку, Абшероне и Хызы, наблюдается трансформация семейной структуры в сторону индивидуализации. Ахундзаде также отметила, что активное использование мобильных телефонов создает проблему отчуждения в семейных отношениях.
«Каждый второй ребенок считает себя отличным от родителей, не разделяет их образ мышления, что может приводить к конфликтам», — отметила Хумай Ахундзаде.