15 Մայիսի 2025 - 11:15
Ինչպես հաղորդում է AZERTAC-ը, այս մասին հայտարարել է McKinsey & Company-ի գործընկեր Երմոլայ Սոլժենիցինը՝ Վերակառուցման և զարգացման եվրոպական բանկի (ՎԶԵԲ) տարեկան նիստի շրջանակներում կազմակերպված՝ «Ադրբեջան. կանաչ զարգացման և կապի նոր ուղի» պանելային քննարկման ժամանակ:
Նրա խոսքով, COP29-ի անցկացումը նպաստել է՝ Ադրբեջանի միջազգային հեղինակության և ներդրումների համար գրավիչ տարածաշրջանի դիրքի ամրապնդմանը։
«Կարծում եմ, որ COP29-ը հյուրընկալելով՝ Ադրբեջանը շատ հաջող արդյունքի հասավ։ Այս միջոցառումը ոչ միայն նպաստեց գլոբալ կլիմայական քննարկումների առաջխաղացմանը, այլև հնարավորություն ստեղծեց տարածաշրջանի ավելի լայն ճանաչելիության համար՝ թույլ տալով մարդկանց բացահայտել դրա գրավչությունը զբոսաշրջության և ներդրումների առումով», - ասել է նա։

Я считаю, что Азербайджан, принимая у себя COP29, добился весьма успешного результата.
Как сообщает АЗЕРТАДЖ, об этом сказал партнер компании McKinsey & Company Ермолай Солженицын в ходе панельной дискуссии «Азербайджан: новый путь к зеленому развитию и связности», организованной в рамках ежегодного заседания Европейского банка реконструкции и развития (ЕБРР).
По его словам, проведение COP29 способствовало укреплению международного имиджа Азербайджана и его позиции как привлекательного региона для инвестиций.
«Считаю, что Азербайджан, приняв у себя COP29, добился очень успешного результата. Это мероприятие не только способствовало продвижению глобальных климатических обсуждений, но и создало возможность для более широкого знакомства с регионом, позволив людям открыть для себя его привлекательность с точки зрения туризма и инвестиций», - отметил он.