14 Մայիսի 2025 - 17:42
Ադրբեջանի արտաքին գործերի փոխնախարար Էլնուր Մամեդովի գլխավորած պատվիրակությունը մասնակցել է Եվրոպայի խորհրդի Նախարարների կոմիտեի 134-րդ նստաշրջանին, որը տեղի է ունեցել մայիսի 13-14-ը Լյուքսեմբուրգում:
Ինչպես Armenia.Az-ին հայտնել են ԱՀ արտաքին գործերի նախարարությունից, նստաշրջանում ելույթ ունեցած Էլնուր Մամեդովը ընդգծել է, որ այս տարվա մարտին Ադրբեջանն ու Հայաստանը ավարտել են խաղաղության և միջպետական հարաբերությունների հաստատման մասին համաձայնագրի տեքստի շուրջ բանակցությունները: Միաժամանակ նա նշել է, որ համաձայնեցված տեքստի ստորագրման հիմնական պայմանը Հայաստանի Սահմանադրությունում փոփոխություններ կատարելն է՝ Ադրբեջանի ինքնիշխանության և տարածքային ամբողջականության նկատմամբ հավակնությունները բացառելու համար, ինչպես նաև հնացած և անգործունակ ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի և համապատասխան կառույցների պաշտոնական լուծարումը։ Էլնուր Մամեդովը հայտարարել է Բաքվի պատրաստակամությունը շարունակել երկկողմ երկխոսությունը այս և կարգավորման գործընթացին վերաբերող այլ հարցերի շուրջ։
Փոխնախարարը նաև հայտարարել է, որ Եվրոպայի խորհրդի խորհրդարանական վեհաժողովի կողմից 2024 թվականի հունվարին ադրբեջանական պատվիրակության մանդատի մերժումը անհիմն է իրավական տեսանկյունից և հակասում է այն դրույթին, որ «բոլոր անդամ պետությունները պետք է հավասար պայմաններով մասնակցեն Եվրոպայի խորհրդի երկու կանոնադրական մարմիններում», որը ամրագրված է ԵԽԽՎ Նախարարների կոմիտեի 2019 թվականի որոշման մեջ: Նա ընդգծել է իրավիճակի արագ կարգավորման և Վեհաժողովում Ադրբեջանի մասնակցության անվերապահ վերականգնման անհրաժեշտությունը:

Делегация, возглавляемая заместителем министра иностранных дел Азербайджана Эльнуром Мамедовым, приняла участие в 134-й сессии Комитета министров Совета Европы, проходящей 13–14 мая в Люксембурге.
Как сообщили Armenia.Az в МИД, выступивший на сессии Эльнур Мамедов подчеркнул, что в марте этого года Азербайджан и Армения завершили переговоры по тексту соглашения о мире и установлении межгосударственных отношений. Наряду с этим, он отметил, что основным условием для подписания согласованного текста является внесение изменений в конституцию Армении для исключения претензий на суверенитет и территориальную целостность Азербайджана, и официальное упразднение устаревшей и нефункциональной Минской группы ОБСЕ и соответствующих структур. Эльнур Мамедов заявил о готовности Баку продолжать двусторонний диалог по этим и другим вопросам, связанным с процессом нормализации.
Далее замминистра заявил, что отклонение мандата азербайджанской делегации Парламентской Ассамблеей Совета Европы в январе 2024 года является необоснованным с юридической точки зрения и противоречит положению о том, что «все государства-члены должны на равных условиях участвовать в двух уставных органах Совета Европы», закреплённому в решении Комитета министров ПАСЕ от 2019 года. Эльнур Мамедов подчеркнул необходимость скорейшего урегулирования ситуации и безоговорочного восстановления участия Азербайджана в ассамблее, которая должна выполнять роль платформы для межпарламентского диалога и сотрудничества.
В рамках визита в Люксембург Эльнур Мамедов провёл встречи с комиссаром Совета Европы по правам человека Майклом О'Флаэрти и генеральным директором организации по правам человека и верховенству закона Джанлукой Эспозито.