• Տուժող Նովրուզովը՝ Բաշ Գյունեյփայա գյուղի վրա հարձակման մասին: «Հայ զինվորականները դաժանորեն սպանել են հինգ հոգանոց ընտանիքի անդամներին»
15 Մայիսի 2025 - 16:45
Բաքվի ռազմական դատարանում այսօրվա դատավարության ժամանակ ցուցմունք է տվել տուժող Քերիմ Նովրուզովը։
Ինչպես հաղորդում է AZERTAC-ը, Քերիմ Նովրուզովը պատմել է 1991 թվականի սեպտեմբեր-հոկտեմբեր ամիսներին Աղդերեյի շրջանի Բաշ Գյունեյփայա գյուղի վրա հայկական բանակի կողմից իրականացված չորս հարձակումների մասին, որոնց արդյունքում զոհվել են Երկրորդ համաշխարհային պատերազմի մասնակից Գոշուն Աբդուլլաևը (ծնված 1910 թվականին), Համզա Ալեքպերովը և այլ գյուղացիներ։
Տուժողը հայտնել է, որ հայկական բանակի վերջին լայնածավալ հարձակումները տեղի են ունեցել 1992 թվականի մարտի 12-ին։ «Նրանք հարձակվեցին Աղդերեյի շրջանի հինգ գյուղերի վրա, այդ թվում՝ մեր Բաշ Գյունեյփայա գյուղի վրա։ Նրանք շրջապատեցին ամբողջ գյուղը և կրակ բացեցին տանկերից ու ծանր հրետանուց։
Նրանք ունեին բավարար ռազմական ուժ։
Զինված էին ավտոմատներով, գնդացիրներով և դիպուկահար հրացաններով։ Հայրս հերոսաբար զոհվեց 1992 թվականի մարտի 12-ին՝ իր զինակից ընկերների հետ միասին՝ փրկելով խաղաղ բնակիչներին այս կոտորածից։
Այդ մարտում զոհվեցին նաև եղբայրս, երկու հորեղբայրներս, այլ ազգականներ և մանկության ընկերս։ Նրանք հրաժարվեցին հանձնել հորս և մյուս զոհերի մարմինները, չնայած այս մասին բանակցություններ էին վարվում Վիտալի Բալասանյանի միջնորդությամբ»։

• «Армянская армия жестоко убила семью из пяти человек» - Потерпевший Новрузов о нападении на село Баш Гюнейпая
15 Мая 2025 - 16:45
На сегодняшнем судебном процессе в Бакинском военном суде дал показания потерпевший Керим Новрузов.
Как передает АЗЕРТАДЖ, Керим Новрузов рассказал о четырех нападениях армянской армии на село Баш Гюнейпая Агдеринского района в сентябре-октябре 1991 года, в результате которых были убиты участник Второй Мировой войны Гошун Абдуллаев (1910 года рождения), Хамза Алекперов и другие жители села.
Потерпевший сообщил, что последние крупномасштабные атаки армянской армии произошли 12 марта 1992 года. «Они напали на пять сел Агдеринского района, в том числе на наше село Баш Гюнейпая. Они окружили все село и открыли огонь из танков и тяжёлой артиллерии.
У них было достаточно военной силы.
Они были вооружены автоматами, пулеметами и снайперскими винтовками. Мой отец героически погиб 12 марта 1992 года вместе с боевыми товарищами, спасая мирных жителей от этой резни.
В том бою также погибли мой брат, два дяди, другие родственники и мой друг детства. Они отказались передать тела отца и других погибших, хотя велись переговоры об этом при посредничестве Виталия Баласаняна.
До сих пор неизвестно, где находятся останки погибших», — рассказал К.Новрузов. Он также сообщил, что армянская армия жестоко убила семью из пяти человек.