14 Մայիսի 2025 - 11:19
Թուրքիայի նախագահ Ռեջեփ Թայիբ Էրդողանը՝ Մայրերի միջազգային օրվան նվիրված միջոցառման ժամանակ պարգևատրել է երեք ադրբեջանցի կանանց։
Ինչպես Armenia.Az-ին հայտնել են Սփյուռքի հետ աշխատանքի պետական կոմիտեից, միջոցառումը կազմակերպել է՝ Թուրքիայի իշխող «Արդարություն և զարգացում» կուսակցության կանանց միությունը։
Ելույթ ունենալով հանդիպմանը՝ Ռեջեփ Թայիբ Էրդողանը ընդգծել է կանանց դերը ընտանեկան կապերի ամրության գործում և վստահեցրել, որ Թուրքիայի պետությունն ու կառավարությունը կանեն ամեն ինչ՝ կանանց նկատմամբ բռնությունը զրոյի հասցնելու համար։
Միջոցառմանը հրավիրված կանանց՝ Թուրքիայի նախագահի անունից հանձնվել են հիշարժան նվերներ։ Նրանց թվում են երեք ադրբեջանցիներ՝ Քըրքլարելի համալսարանի դոցենտ Գյուլարա Ենիսեյը, «Խարըբյուլբուլ» ադրբեջանական մշակութային ընկերության փոխնախագահ, Ադրբեջանի նկարիչների միության անդամ Լաթաֆաթ Ռաֆիգը և լրագրող Այնուր Իմրանը։

Президент Турции Реджеп Тайип Эрдоган на мероприятии, посвящённом Международному дню матерей, наградил трёх азербайджанских женщин.
Как сообщили Armenia.Az в Госкомитете по работе с диаспорой, мероприятие было организовано женским союзом правящей турецкой Партии справедливости и развития.
Выступая на встрече, Реджеп Тайип Эрдоган подчеркнул роль женщин в прочности семейных уз и заверил, что турецкое государство и правительство сделает всё возможное, чтобы свести к нулю насилие в отношении женщин.
Приглашённым на мероприятие женщинам от имени президента Турции были вручены памятные подарки. Среди них три азербайджанки — доцент Университета Кыркларели Гюлара Енисей, заместитель председателя Азербайджанского культурного общества «Харыбюльбюль», член Союза художников Азербайджана Лятафят Рафиг и журналист Айнур Имран.