• Նախարար. Ադրբեջանը կուժեղացնի տարածաշրջանային համագործակցությունը էներգետիկ նախագծերում
Ադրբեջանի էներգետիկայի նախարար Փարվիզ Շահբազովը հայտարարել է գազամատակարարման և վերականգնվող էներգիայի ոլորտում տարածաշրջանային նախագծերի հետ կապված գործընկերների հետ համատեղ նախաձեռնությունների ընդլայնման պլանների մասին:
Ինչպես հաղորդում է Armenia.Az-ը, այս մասին Շահբազովը հայտարարել է Ստամբուլում անցկացվող էներգետիկ ֆորումում՝ «Կայուն ապագայի մարտահրավերներ և հնարավորություններ» թեմայով նստաշրջանում։
Նախարարն ընդգծել է SOCAR ընկերության հաջող փոխգործակցությունը BOTAŞ-ի հետ խոշոր նախագծերի իրականացման, այդ թվում՝ Անդրանատոլիական գազատարի (TANAP) շինարարության շրջանակներում։
Նրա խոսքով, այս նախաձեռնությունները ցույց են տալիս, թե որքան կարևոր է միջազգային համագործակցությունը էներգիայի աճող պահանջարկը բավարարելու և կլիմայի փոփոխության դեմ պայքարելու համար:

• Министр: Азербайджан усилит региональное сотрудничество по проектам в энергетике
Министр энергетики Азербайджана Пярвиз Шахбазов анонсировал планы по расширению совместных инициатив с партнерами по региональным проектам поставок газа и в сфере возобновляемой энергии (ВИЭ).
Как передает Armenia.Az, об этом Шахбазов заявил на энергетическом форуме в Стамбуле на сессии «Вызовы и возможности для устойчивого будущего».
Министр подчеркнул успешное взаимодействие компаний SOCAR с BOTAS в рамках реализации крупных проектов, в том числе строительства Трансанатолийского газопровода (TANAP).
По его словам, эти инициативы демонстрируют, насколько важно международное сотрудничество для удовлетворения растущего спроса на энергию и борьбы с изменением климата.
Шахбазов также отметил значимость природного газа, который наряду с возобновляемыми источниками энергии продолжает играть важную роль в обеспечении энергетической безопасности. «Мы должны обеспечивать необходимое региональное сотрудничество для решения всех поставленных задач. У нас имеются большие планы по расширению такого взаимодействия», - заявил он.