04 Դեկտեմբերի 2025 - 14:16
Մենք պարբերաբար դիտարկումներ ենք անցկացնում Կասպից ծովի ափամերձ գծի երկայնքով՝ օգտագործելով արբանյակային պատկերներ, որոշելով այն տարածքները, որտեղ ջրի մակարդակը իջել է: Ամենամեծ մակերեսային անկումը նկատվում է հյուսիսային հատվածում: Վերջին 20-25 տարիների ընթացքում ջրի մակարդակը նահանջել է ավելի քան 70 կիլոմետրով:
Այս մասին AZERTAC-ին հայտնել է՝ Ադրբեջանի տիեզերական գործակալության ԱՊՀ կենտրոնի տնօրեն Իսմեթ Բախըշովը. Նրա խոսքով՝ ջրի ամենամեծ անկումը գրանցվում է Ղազախստանի ափին:
«Ծանծաղացումն արդեն իսկ տնտեսական վնասներ է պատճառում. նավթարդյունաբերությունը տուժում է, նավագնացության արդյունավետությունը նվազում է, նավահանգիստների պարբերաբար վերակառուցման և մաքրման անհրաժեշտությունը մեծանում է: Ադրբեջանի ափին ջրի մակարդակի ամենամեծ նահանջը նկատվում է Գըզըլաղաջի շրջանում: Ծանծաղացումը բացահայտել է մոտավորապես 700 քառակուսի կիլոմետր տարածք: Եթե միջոցներ չձեռնարկվեն, Գում և Փիրալլահի կղզիները կարող են վերածվել թերակղզիների:
Մասնագետները նաև հետևում են ջրի մակերեսային ջերմաստիճանին և ֆիտոպլանկտոնի բաշխմանը և խտությանը: Դիտարկումների համաձայն՝ Կասպից ծովում ջրի ջերմաստիճանը վերջին 15 տարվա ընթացքում բարձրացել է գրեթե 1 աստիճանով: Ջրային ռեսուրսների նվազումը նվազեցնում է ֆիտոպլանկտոնի և ձկների արեալը, մինչդեռ աղիության աճը ազդում է ծովային էկոհամակարգի վրա:
Մենք հատուկ ուշադրություն ենք դարձնում՝ Վոլգայի ավազանի մոնիթորինգին, որը կազմում է Կասպից ծովի ջրային հոսքի մինչև 85%-ը: Վոլգայից հոսող ջրի ծավալի նվազման և գոլորշիացման աճի պատճառով՝ Կասպից ծովի մակարդակը տարեկան իջնում է 20-25 սանտիմետրով», - ասել է Իսմեթ Բախըշովը:

04 Декабря 2025 - 11:16
Мы регулярно проводим мониторинг береговой линии Каспийского моря по спутниковым снимкам, определяем участки, где вода отступила. Наиболее сильное обмеление наблюдается на северном участке. За последние 20-25 лет уровень воды отступил более чем на 70 километров.
Об этом АЗЕРТАДЖ сообщил директор Центра CIS Космического агентства Азербайджана Исмет Бахышов. По его словам, наиболее существенное отступление воды фиксируется на казахстанском побережье.
«Мелководье уже приводит к экономическим потерям: страдает нефтяная промышленность, снижается эффективность судоходства, возрастает необходимость регулярной реконструкции и очистки портов. На азербайджанском побережье наиболее сильное отступление уровня воды наблюдается в районе Гызылагадж. В результате обмеления обнажилась территория площадью около 700 квадратных километров. Если не принять мер острова Гум и Пираллахи могут превратиться в полуострова.
Специалисты также мониторят температуру поверхности воды, распределение и плотность фитопланктона. Согласно наблюдениям, за последние 15 лет температура воды в Каспии повысилась почти на 1 градус. Сокращение водных ресурсов уменьшает ареал фитопланктона и рыб, а повышение солёности влияет на морскую экосистему.
Особое внимание мы уделяем мониторингу бассейна Волги, на долю которого приходится до 85% притока воды в Каспий. Из-за уменьшения объёма воды, поступающей из Волги, и увеличения испарения уровень Каспийского моря ежегодно снижается на 20–25 сантиметров», — рассказал Исмет Бахышов.