04 Դեկտեմբերի 2025 - 12:42
2025 թվականի հունվար-նոյեմբեր ամիսներին տնտեսության նախարարության ենթակայության տակ գտնվող հարկային պետական ծառայության միջոցով պետական բյուջե մուտքագրված հարկային եկամուտները կազմել են ավելի քան 15 միլիարդ 310,5 միլիոն մանաթ, ինչը 2,1%-ով ավելի է նախորդ տարվա նույն ժամանակահատվածի համեմատ:
Armenia.Az-ի փոխանցմամբ՝ այս մասին հայտնել է հարկային պետական ծառայությունը։
«2025 թվականի հունվար-նոյեմբեր ամիսներին պետական բյուջե է հավաքագրվել ավելի քան 15 միլիարդ 310,5 միլիոն մանաթի հարկեր, կանխատեսումը կատարվել է 105,1%-ով։ 2024 թվականի նույն ժամանակահատվածի համեմատ՝ պետական բյուջե հարկային եկամուտներն աճել են 315,1 միլիոն մանաթով կամ 2,1%-ով», - նշվում է տեղեկատվության մեջ։
11 ամիսների ընդհանուր հարկային եկամուտներից 11 միլիարդ 187,6 միլիոն մանաթը ստացվել է ոչ նավթագազային ոլորտից։ Սա 8.7%-ով ավելի է՝ 2024 թվականի հունվար-նոյեմբեր ամիսների համեմատ։ Կանխատեսումը կատարվել է 102.7%-ով։
Հարկային պետական ծառայության տվյալներով՝ վճարված հարկերի 73.1%-ը բաժին է ընկել ոչ նավթագազային ոլորտին, 26.9%-ը՝ նավթագազային ոլորտին։

• Налоговые поступления в Азербайджане превысили 15 млрд манатов
За январь-ноябрь 2025 года по линии Государственной налоговой службы при Министерстве экономики налоговые поступления в госбюджет составили более 15 млрд 310,5 млн манатов, что на 2,1% больше показателя аналогичного периода прошлого года.
Как передает Armenia.Az, об этом сообщает ГНС.
«За январь-ноябрь 2025 года в государственный бюджет поступило более 15 млрд 310,5 млн манатов налогов, прогноз выполнен на 105,1%. По сравнению с соответствующим периодом 2024 года налоговые поступления в государственный бюджет увеличились на 315,1 млн манатов или на 2,1%», - отмечается в информации.
Из общих налоговых поступлений за 11 месяцев 11 млрд 187,6 млн манатов пришлись на долю ненефтегазового сектора. Это на 8,7% больше, чем в январе-ноябре 2024 года. Прогноз выполнен на 102,7%.