04 Դեկտեմբերի 2025 - 13:10
Բաքվում անցկացվում է Յուսիֆ Մամեդալիևի 120-ամյակին նվիրված՝ «Յուսիֆ Մամեդալիև. Գիտություն։ Ժառանգություն։ Նորարարություն» խորագրով միջազգային համաժողովը։
Trend-ի փոխանցմամբ, համաժողովն անցկացվում է՝ Ադրբեջանի գիտության և կրթության նախարարության և Գիտությունների ազգային ակադեմիայի հետ համատեղ։
Համաժողովի բացման արարողությանը մասնակցում են՝ գիտության և կրթության նախարար Էմին Ամրուլլաևը, Ադրբեջանի գիտությունների ազգային ակադեմիայի նախագահ Իսա Հաբիբբեյլին, Ադրբեջանի գիտությունների ազգային ակադեմիայի թղթակից անդամ և ակադեմիկոս Յուսիֆ Մամեդալիևի դուստրը՝ Սևդա Մամեդալիևան, Միլլի Մեջլիսի անդամներ և այլ պաշտոնական հյուրեր։
Համաժողովի առաջին օրը կանցկացվեն պանելային նիստեր՝ «Յուսիֆ Մամեդալիևի գիտական, մանկավարժական և կազմակերպչական աշխատանքը. ներդրումը ադրբեջանական և համաշխարհային գիտության զարգացման գործում», «Քիմիական գիտության ժամանակակից մարտահրավերները. ժառանգություն և նորարարություն» և «Գիտական ժառանգությունը և ապագայի հորիզոնները» թեմաներով։

04 Декабря 2025 - 11:32
В Баку проходит международная конференция «Юсиф Мамедалиев: Наука. Наследие. Инновации», посвященная 120-летию Юсифа Мамедалиева.
Как сообщает Trend, конференция проводится совместно с Министерством науки и образования и Национальной академией наук Азербайджана.
В церемонии открытия конференции принимают участие министр науки и образования Эмин Амруллаев, президент Национальной академии наук Азербайджана Иса Габиббейли, член-корреспондент Национальной академии наук Азербайджана, дочь академика Юсифа Мамедалиева Севда Мамедалиева, депутаты Милли Меджлиса и другие официальные гости.
В первый день конференции пройдут панельные сессии по темам: «Научная, педагогическая и организаторская деятельность Юсифа Мамедалиева: вклад в развитие азербайджанской и мировой науки», «Современные вызовы химической науки: наследие и инновации», «Научное наследие и горизонты будущего».