04 Դեկտեմբերի 2025 - 12:44
Դեկտեմբերի 4-ին Ադրբեջանի նախագահ Իլհամ Ալիևն ընդունել է՝ Մեծ Բրիտանիայի պաշտպանության պետական նախարար լորդ Վերնոն Քոուքերին։
Վերնոն Քոուքերը Իլհամ Ալիևին է փոխանցել Մեծ Բրիտանիայի վարչապետ Քեյր Սթարմերի ողջույնները։ Նա նշել է՝ մեր երկրների միջև վստահության վրա հիմնված, բարեկամական կապերը և ընդգծել է Լոնդոնի շահագրգռվածությունը՝ այդ հարաբերությունների ռազմավարական գործընկերության մակարդակով զարգացման հարցում։
Իլհամ Ալիևը շնորհակալություն է հայտնել վարչապետին ողջույնի համար և խնդրեց նրան՝ իր ողջույնները փոխանցել Քեյր Սթարմերին։ Նախագահը գոհունակությամբ նշել է՝ Սթարմերի COP29-ին մասնակցության և վարչապետի հետ նրա հանդիպման մասին։
Նախագահը նշել է, որ ադրբեջանա-բրիտանական հարաբերությունները հարուստ պատմություն ունեն և ընդգծել, որ երկու երկրների միջև համագործակցությունը, որը սկսվել է էներգետիկ ոլորտում, այժմ ընդգրկում է բազմաթիվ այլ ոլորտներ։ Իլհամ Ալիևը նշել է, որ կան լավ հնարավորություններ՝ առևտրի, ներդրումների և այլ ոլորտներում համագործակցության հետագա ընդլայնման համար։ Անդրադառնալով Ադրբեջան-Մեծ Բրիտանիա պաշտպանական արդյունաբերության գործընկերության նոր էջին՝ նախագահը դա որակել է, որպես փոխադարձ վստահության ցուցանիշ։
Հյուրը շնորհավորել է պետության ղեկավարին՝ այս օգոստոսին Վաշինգտոնում Հայաստանի հետ հարաբերությունների կարգավորման և խաղաղության օրակարգի առաջխաղացման գործում ձեռք բերված արդյունքների համար։
Իլհամ Ալիևը ընդգծել է այս առաջընթացի պատմական նշանակությունը և նշել է՝ ԱՄՆ նախագահ Դոնալդ Թրամփի հատուկ դերը այս գործընթացում։ Պետության ղեկավարը ընդգծել է, որ Ադրբեջանը խաղաղության օրակարգի նախաձեռնողն է, և որ Բաքուն կշարունակի ջանքերը դրա առաջխաղացման ուղղությամբ։

• Алиев принял госминистра обороны Великобритании
4 декабря президент Азербайджана Ильхам Алиев принял государственного министра обороны Великобритании лорда Вернона Коакера.
Вернон Коакер передал Ильхаму Алиеву приветствие премьер-министра Великобритании Кира Стармера. Он отметил основанные на доверии дружественные связи между нашими странами, подчеркнул заинтересованность Лондона в развитии этих отношений на уровне стратегического партнёрства.
Ильхам Алиев поблагодарил за переданное приветствие и попросил передать ответное приветствие Киру Стармеру. Президент с удовлетворением вспомнил об участии Кира Стармера на COP29 и встрече с премьер-министром.
Глава государства отметил, что азербайджано-британские отношения имеют богатую историю и подчеркнул, что начавшееся с энергетического сектора сотрудничество между нашими странами сейчас охватывает множество других областей. Ильхам Алиев заявил о наличии хороших возможностей для дальнейшего расширения сотрудничества в сферах торговли, инвестиций и по другим направлениям. Коснувшись новой страницы в партнёрстве Азербайджана и Великобритании в оборонной промышленности, президент расценил это как показатель взаимного доверия.
Гость поздравил главу нашего государства с достигнутыми в августе этого года в Вашингтоне результатами в нормализации отношений с Арменией и продвижении мирной повестки.
Ильхам Алиев подчеркнул историческое значение этого прогресса и отметил особую роль президента США Дональда Трампа в данном процессе. Глава государства подчеркнул, что инициатором мирной повестки является именно Азербайджан и Баку будет продолжать свои усилия для её продвижения.