• Կոս. Մենք ակտիվացնում ենք ջանքերը՝ աջակցելու Ադրբեջանի և Հայաստանի միջև խաղաղության համաձայնագրին
Ընդլայնման և եվրոպական հարևանության քաղաքականության հարցերով եվրահանձնակատար Մարտա Կոսը ուշադրություն է հրավիրել տարածաշրջանում Թուրքիայի կարևոր դերի վրա և ընդգծել է՝ Եվրամիության ու Թուրքիայի Հանրապետության միջև հարաբերությունների զարգացման դրական դինամիկան։
Ինչպես հաղորդում է Armenia.Az-ը, նա այս մասին հայտնել է սոցիալական ցանցերի իր էջում։
«Թուրքիան Հարավային Կովկասում, Միջերկրական ծովում և Սևծովյան տարածաշրջանում կայունության ապահովման հիմնական գործընկեր է։
Ես և Թուրքիայի արտաքին գործերի նախարար Հաքան Ֆիդանը շարունակում ենք մեր դրական օրակարգը՝ ԵՄ-ի և Թուրքիայի միջև հարաբերությունների զարգացման համար։
Մենք ակտիվացնում ենք ջանքերը՝ աջակցելու Հայաստանի և Ադրբեջանի միջև խաղաղության համաձայնագրին», - գրել է նա։

03 Декабря 2025 - 11:58
Еврокомиссар по вопросам расширения и политики добрососедства Марта Кос обратила внимание на ключевую роль Турции в регионе и подчеркнула положительную динамику в развитии отношений между Евросоюзом и Турецкой Республикой.
Как передает Armenia.Az, об этом она сообщила на своей странице в сети Х.
«Турция — ключевой партнёр в обеспечении стабильности на Южном Кавказе, в Средиземноморье и Черноморском регионе.
С министром иностранных дел Турции Хаканом Фиданом мы продолжаем нашу позитивную повестку развития отношений между ЕС и Турцией.
Мы активизируем работу по поддержке мирного соглашения между Арменией и Азербайджаном», — написала она.