• Բնապահպանները մեղադրում են Երևանին. Հայաստանը հարված է հասցնում ողջ Հարավային Կովկասի էկոհամակարգին
14 Օգոստոսի 2024 - 09:41
Շարունակվում է Հայաստանում բնապահպանական տեռորի դեմ պայքարի ծրագրի իրագործումը, որն իրականացվում է «Կանաչ աշխարհ» բնապահպանական կրթության հասարակական միավորման կողմից՝ Ոչ պետական կազմակերպությունների պետական աջակցության գործակալության ֆինանսական աջակցությամբ։
Ինչպես հայտնում է Caliber.Az-ը, նախագծի շրջանակներում Զանգիլանի շրջանի Աղալը գյուղում տեղի են ունեցել հանրային լսումներ՝ «Էկոլոգիական աղետ Օխչուչայում» թեմայով։
Էլման Ջաֆարլին զեկուցել է, որ առավել անմխիթար վիճակը կապված է անդրսահմանային գետերի հետ. «Ադրբեջանի հիմնական գետերը աղտոտված են հանքարդյունաբերությունից ծանր մետաղների արտանետումներով։ Հայաստանից Ադրբեջան են հոսում ավելի քան 20 մեծ ու փոքր գետեր։ Այս գետերը աղտոտված են։ Արդյունքում մեր գետերը աղտոտվում են վտանգավոր թափոններով՝ կապար, մկնդեղ, ցինկ, մոլիբդեն։ Այս գետերի ջրի հետ մարդու անմիջական շփումը անբուժելի հիվանդություններ է առաջացնում։
Օխչուչայ գետի ավազանը աղտոտված է Հայաստանի Քաջարանի պղնձամոլիբդենային գործարանի և Գաֆանի պղնձահանքային կոմբինատի թունավոր թափոններով։ Անդրսահմանային գետերի վերլուծությունները վերցվում են 2020 թվականի դեկտեմբերից։ Ընդամենը վերցվել է 158 ջրի և 180 նստվածքի նմուշ: Վերլուծությունը ցույց է տվել, որ վնասակար նյութերի մակարդակը գերազանցում է նորման։ Գետն աղտոտված է ծանր մետաղներով։ Առավել սարսափելի է այն, որ Օխչուչայում պարունակվող ծանր մետաղներն ու այլ քիմիական նյութերը հայտնվում են ստորերկրյա ջրերում։ Գրեթե նման իրավիճակ է նկատվում Բասիչայում, Բարգուշադում և Արազում»։

• Экологи обвиняют Ереван: Армения наносит удар по экосистеме всего Южного Кавказа
Продолжается реализация проекта по борьбе с экологическим террором Армении, осуществляемого общественным объединением экологического просвещения «Зеленый мир» при финансовой поддержке Агентства государственной поддержки неправительственных организаций.
Как сообщает Armenia.Az, в рамках проекта в селе Агалы Зангиланского района состоялись общественные слушания на тему «Экологическая катастрофа в Охчучае».
Эльман Джафарли сообщил, что наиболее плачевная ситуация связана с трансграничными реками: «Основные реки Азербайджана загрязнены выбросами тяжелых металлов горнодобывающей промышленности. Из Армении в Азербайджан протекают более 20 крупных и мелких рек. Эти реки загрязнены. В результате и наши реки загрязняются опасными отходами - свинцом, мышьяком, цинком, молибденом. Прямой контакт человека с водой из этих рек вызывает неизлечимые заболевания.
Бассейн реки Охчучай загрязнен токсичными отходами Каджаранского медно-молибденового завода и Кафанского меднорудного комбината на территории Армении. Анализы из трансграничных рек берутся с декабря 2020 года. Всего взято 158 образцов воды и 180 образцов донных отложений. Анализ показал, что уровень вредных веществ превышает норму. Река загрязнена тяжелыми металлами. Еще более страшно то, что тяжелые металлы и другие химические вещества, содержащиеся в Охчучае, попадают в грунтовые воды. Почти аналогичная ситуация наблюдается в Баситчае, Баргушаде и Аразе».