• Սպորտի նախարարության և ԱՕԿ-ի հայտարարությունը՝ Փարիզում Օլիմպիադայի բացման ժամանակ հակաադրբեջանական սադրանքից հետո
Հուլիսի 26-ին Փարիզում ամառային օլիմպիական խաղերի բացման արարողության ժամանակ Ֆրանսիայի պետական France 2 հեռուստաալիքի թղթակիցը խտրականություն է դրսևորել Ադրբեջանի և Հայաստանի մարզիկների շքերթի ժամանակ՝ ադրբեջանական կողմին մեղադրելով հայկական կողմի հետ բախումներ նախաձեռնելու մեջ։
Ինչպես հաղորդում է Armenia.Az-ը, այս մասին ասված է ԱՀ երիտասարդության ու սպորտի նախարարության և ԱՕԿ-ի հայտարարության մեջ՝ Փարիզի Օլիմպիական խաղերում նշված հակաադրբեջանական սադրանքի ֆոնին։
Միևնույն ժամանակ, մեկնաբանը Հայաստանն անվանել է Ֆրանսիային բարեկամ երկիր՝ նշելով, որ այս տարին հայ ժողովրդի կողմից հիշվել է ադրբեջանական բանակի գրոհի տակ «Լեռնային Ղարաբաղի անկմամբ»։
«Սա Օլիմպիական խարտիայի հիմնարար սկզբունքների փաստացի խախտում է։ Վերջին տարիներին այս սկզբունքները վերահաստատվել և պաշտպանվել են ՄԱԿ-ի Գլխավոր ասամբլեայի մի քանի բանաձևերով, այդ թվում՝ «Օլիմպիական խարտիայի հիմնարար սկզբունքների ճանաչումը» (A/RES/78/10): Կանոնադրության մեջ հստակ ասվում է, որ «ՄՕԿ-ի առաքելությունն է առաջ շարժել օլիմպիզմն ամբողջ աշխարհում, ղեկավարել Օլիմպիական շարժումը, հակազդել սպորտի և մարզիկների ցանկացած քաղաքական կամ առևտրային շահագործմանը»:
Միջադեպի կապակցությամբ Երիտասարդության և սպորտի նախարարությունը և ԱՀ Ազգային օլիմպիական կոմիտեն պաշտոնական բողոքի նամակ են ուղարկել Միջազգային օլիմպիական կոմիտե։ Դրանում նշվում է, որ պետական հեռուստաալիքի նման անհարգալից վերաբերմունքն Ադրբեջանի նկատմամբ օլիմպիական խարտիայի բացահայտ խախտում է։ Նման քարոզչությունը ոչ միայն հակասում է Խաղերի ոգուն, այլև ծառայում է Ադրբեջանի և Հայաստանի միջև խաղաղության ջանքերը խաթարելուն: Ուստի ՄՕԿ-ը կոչ է արել վճռական դիրքորոշում ընդունել 2024 թվականի Փարիզի Օլիմպիական խաղերի ժամանակ սպորտի քաղաքականացման դեմ, հանդես գալ բաց հայտարարությամբ ու բողոք հայտնել Ֆրանսիայի կառավարությանը, Ֆրանսիայի Ազգային օլիմպիական և սպորտային կոմիտեին, ինչպես նաև նշված հեռուստաալիքին»,- ասված է հայտարարության մեջ։