• Ալիևը՝ Ղարաբաղի և Արևելյան Զանգեզուրի հողերում ժամանակակից տեխնոլոգիաների կիրառման մասին
Ղարաբաղի և Արևելյան Զանգեզուրի հողերում ժամանակակից տեխնոլոգիաների կիրառման արդյունքում լայն տարածում կստանան ինչպես հացահատիկային բույսերի մշակումը, այնպես էլ պտղաբուծությունը, բոստանաբուծությունը, խաղողագործությունը։
Ինչպես հաղորդում է AZERTAC-ը, այս մասին ապրիլի 16-ին հայտարարել է Ադրբեջանի նախագահ Իլհամ Ալիևը՝ ելույթ ունենալով Շիրվանի ոռոգման ջրանցքի հիմնարկեքի արարողության ժամանակ։
Ընդգծելով, որ այդ տարածքները Ադրբեջանի ամենագեղեցիկ վայրերից են, պետության ղեկավարը նշել է. «Գյուղատնտեսության համար պիտանի հողերի, ջրային ռեսուրսների՝ գետերի, աղբյուրների, արոտավայրերի առկայությունը հսկայական հնարավորություններ է ստեղծում ինչպես անասնաբուծության, այնպես էլ բուսաբուծության համար։ Մենք համակարգված ամեն ինչ անում ենք առավելագույն բերքաբերություն ապահովելու, ամեն թիզ հողից առավելագույն օգուտ քաղելու համար և հասնելու ենք մեր նպատակին»։

• Алиев о применении современных технологий на землях Карабаха и Восточного Зангезура
На землях Карабаха и Восточного Зангезура в результате применения современных технологий широкий размах приобретут как зерноводство, так и плодоводство, бахчеводство, виноградарство.
Как сообщает АЗЕРТАДЖ, об этом заявил президент Азербайджана Ильхам Алиев 16 апреля в выступлении на церемонии закладки фундамента Ширванского оросительного канала.
Подчеркнув, что эти территории являются одними из самых красивых мест в Азербайджане, глава государства отметил: «Наличие земель, пригодных для сельского хозяйства, водных ресурсов – рек, родников, а также пастбищ создают огромные возможности как для животноводства, так и растениеводства. Мы все делаем планомерно, чтобы обеспечить максимальную урожайность, извлечь максимальную пользу из каждой пяди земли, и будем делать это».