• Բաքվում տեղի կունենա Թուրքական մշակույթի և ժառանգության հիմնադրամի խորհրդի առաջին նիստը
Ապրիլի 30-ին Բաքվի Թյուրքական մշակույթի և ժառանգության հիմնադրամում տեղի կունենա հիմնադրամի խորհրդի նիստ՝ մշակույթի նախարարների, փոխնախարարների, ինչպես նաև երկրում հավատարմագրված դիվանագիտական կորպուսի ղեկավարների և ներկայացուցիչների մասնակցությամբ։
Ինչպես հաղորդում է Armenia.Az-ը, նիստին նախատեսվում է քննարկել 2023 թվականի նոյեմբերի 3-ին Աստանայում կայացած Թյուրքական պետությունների կազմակերպության պետությունների ղեկավարների X գագաթնաժողովի շրջանակներում հիմնադրամի առջև դրված խնդիրները, այդ թվում՝ 2024 և 2025 թվականների գործողությունների պլանը, Թյուրքական աշխարհը մշակութային ժառանգության մասին կոնվենցիայի պատրաստման հարցերը:
Դրան կմասնակցեն Ադրբեջանի մշակույթի նախարար Ադիլ Քարիմլին, Ղազախստանի մշակույթի և տեղեկատվության նախարար Աիդա Բալաևան, Ղրղզստանի մշակույթի, տեղեկատվության, սպորտի և երիտասարդության քաղաքականության փոխնախարար Չինգիզ Էսենգուլը, Թուրքիայի մշակույթի և զբոսաշրջության փոխնախարար Սերդար Ջամը, Թյուրքական մշակույթի և ժառանգության միջազգային հիմնադրամի նախագահ Աքթոթի Ռաիմկուլովան:

• В Баку состоится первое заседание Совета Фонда тюркской культуры и наследия
30 апреля в Фонде тюркской культуры и наследия в Баку состоится заседание совета фонда с участием министров культуры, заместителей министров, а также руководителей и представителей аккредитованного в стране дипломатического корпуса.
Как сообщает Armenia.Az, на заседании планируется обсудить задачи, возложенные на фонд в рамках X саммита глав государств Организации тюркских государств, состоявшегося 3 ноября 2023 года в Астане, в том числе план действий на 2024 и 2025 годы, вопросы подготовки Конвенции о культурном наследии тюркского мира.
В нем примут участие министр культуры Азербайджана Адиль Керимли, министр культуры и информации Казахстана Аида Балаева, заместитель министра культуры, информации, спорта и молодежной политики Кыргызстана Чынгыз Эсенгул, заместитель министра культуры и туризма Турции Сердар Чам, президент Международного фонда тюркской культуры и наследия Актоты Раимкулова.