• Պրոֆեսոր Թալմոն. Եվ այն ամենից հետո, ինչ տեղի ունեցավ, Հայաստանն ակնկալում է, որ նրա դեմ պահանջներ չե՞ն լինի։
29 Ապրիլի 2024 - 10:15
Armenia.Az-ի ընթերցողներին ենք ներկայացնում՝ Արդարադատության միջազգային դատարանում Ադրբեջանը ներկայացնող միջազգային իրավունքի պրոֆեսոր Ստեֆան Թալմոնի ելույթից մի հատված։
«Հայաստանը պնդում է, որ ողջամիտ ակնկալիքներ ուներ, որ Ադրբեջանի կողմից որևէ պահանջ չի ներկայացվի։ Ինչ վերաբերում է Հայաստանի կողմից 1996 թվականի սեպտեմբերի 15-ից առաջ իբր տեղի ունեցած էթնիկական զտումների քարոզարշավին, ես կառաջարկեի ձեզ՝ դատարանի անդամներին, դադար վերցնել, հետքայլ անել։ Եվ ինքներդ ձեզ հարց տվեք՝ ինչպե՞ս կարող է պետությունը բռնի կերպով գրավել մեկ այլ պետության տարածքի մեկ հինգերորդը, սպանել այդ պետության մոտ 23000 քաղաքացու, պատճառ դառնալ նրա մոտ 3900 քաղաքացիների անհետանալու, իրականացնել ամբողջ տարածքի էթնիկ զտումներ, վտարել 1 միլիոն մարդու իրենց տներից, զրկել նրանց սեփականությունից, ոչնչացնել նրանց մշակութային ժառանգությունը, թալանել նրանց բնական ռեսուրսները, իսկ հետո կանգնել և ուղիղ դեմքով հայտարարել, որ նա ողջամիտ ակնկալիք ունի, որ նրա դեմ որևէ պահանջ չի ներկայացվի:
Նա չի կարելի ակնկալել դա: Բայց հենց դրանով է զբաղվում Հայաստանը վերջին մի քանի օրերին»,- ասել է պրոֆեսոր Ստեֆան Թալմոնը:
Հիշեցնենք, որ Արդարադատության միջազգային դատարանն ավարտել է՝ «Ադրբեջանն ընդդեմ Հայաստանի» գործով հանրային լսումները՝ Հայաստանի կողմից ներկայացված նախնական առարկությունների հիման վրա։
Դատարանը սկսել է ապացույցների ստուգումը։
Ապրիլի 22-ին մեկնարկած լսումներին հայկական պատվիրակությունը գլխավորում էր՝ միջազգային իրավական հարցերով Հայաստանի ներկայացուցիչ Եղիշե Կիրակոսյանը, իսկ ադրբեջանական պատվիրակությունը՝ փոխարտգործնախարար Էլնուր Մամեդովը։

• Профессор Талмон: И после всего случившегося Армения ожидает, что к ней не будет претензий?
Представляем вниманию читателей Armenia.Az отрывок из речи профессора международного права Стефана Талмона, представляющего Азербайджан в Международном суде ООН.
«Армения утверждает, что у нее были разумные ожидания, что со стороны Азербайджана не будет предъявлено никаких претензий. Что касается кампании этнической чистки со стороны Армении, которая якобы имела место только до 15 сентября 1996 года, я бы предложил вам, членам суда, взять паузу, сделать шаг назад. И спросить себя: как может государство насильственно захватить пятую часть территории другого государства, убить около 23 000 граждан это государства, стать причиной пропажи без вести около 3900 его граждан, провести этническую чистку всей территории, изгнать 1 миллион человек из их домов, лишить их собственности, уничтожить их культурное наследие, разграбить их природные ресурсы, а затем встать и заявлять с невозмутимым видом, что у него есть разумные основания ожидать, что к нему не будет предъявлено никаких претензий?
Оно не может ожидать этого! Но именно этим последние несколько дней и занимается Армения», - сказал профессор Стефан Талмон.
Напомним, что в Международном суде завершились общественные слушания по делу «Азербайджан против Армении» на основании предварительных возражений, выдвинутых Арменией.
Суд приступил к проверке доказательств.
На начавшихся 22 апреля слушаниях армянскую делегацию возглавляла представитель Армении по международно-правовым вопросам Егише Киракосян, азербайджанскую - заместитель министра иностранных дел Эльнур Мамедов.