• Փոխնախարարը՝ COP29-ի դերի մասին՝ Ադրբեջանի բնապահպանական քաղաքականության հարմարեցման գործում
COP29-ը կարևոր դեր կխաղա՝ Ադրբեջանում գյուղատնտեսական և բնապահպանական քաղաքականությունը միջազգային լավագույն փորձին, տեխնոլոգիական փոխանակմանը և նորարարություններին հարմարեցնելու գործում:
Ինչպես հաղորդում է Armenia.Az-ը, այս մասին հայտարարել է Ադրբեջանի գյուղատնտեսության փոխնախարար Սարվան Ջաֆարովը՝ «Կլիմայի փոփոխությանը հարմարեցված հողերի և ռեսուրսների պաշտպանության նոր տեխնոլոգիաների ցուցադրում» թեմայով խորհրդակցության ժամանակ։
«COP29-ը կարևոր դեր կխաղա՝ Ադրբեջանի գյուղատնտեսական և բնապահպանական քաղաքականությունը միջազգային լավագույն փորձին, տեխնոլոգիական փոխանակմանը և նորարարություններին հարմարեցնելու գործում: Այս ուղղությամբ նորարարական մոտեցումների և գործիքների կիրառումը կնպաստի՝ գյուղատնտեսության կայունությանը, էկոլոգիապես մաքուր սննդամթերքով ապահովմանը, ինչպես նաև շրջակա միջավայրի պաշտպանությանը զուգահեռ՝ գյուղաբնակների բարեկեցության բարելավմանը»,- ասել է նա։
Նշենք, որ ապրիլի 27-ին Եվլախում՝  «Կլիմայի փոփոխությանը հարմարեցված հողերի և ռեսուրսների պաշտպանության նոր տեխնոլոգիաների ցուցադրում» թեմայով հանրապետական խորհրդակցություն է անցկացվում։

• Замминистра о роли COP29 в адаптации экологической политики Азербайджана
COP29 сыграет важную роль в адаптации сельскохозяйственной и экологической политики в Азербайджане к передовой международной практике, технологическому обмену и инновациям.
Как передает Armenia.Az, об этом сообщил заместитель министра сельского хозяйства Азербайджана Сарван Джафаров в ходе совещания на тему «Демонстрация новых технологий защиты почв и ресурсов, адаптированных к изменению климата».
«COP29 сыграет важную роль в адаптации сельскохозяйственной и экологической политики в Азербайджане к передовой международной практике, технологическому обмену и инновациям. В этом направлении использование инновационных подходов и инструментов будет способствовать устойчивости сельского хозяйства, обеспечению экологически чистыми продуктами питания, а также повышению благосостояния сельских жителей, наряду с защитой окружающей среды», - сказал он.
Отметим, что 27 апреля в Евлахе проходит республиканское совещание на тему «Демонстрация новых технологий защиты почв и ресурсов, адаптированных к изменению климата».