• Քելբեջարում շահագործման կհանձնվի ևս 4 ՀԷԿ
«Ազերէներժի» ԲԲԸ-ն այս տարի նախատեսում է շահագործման հանձնել՝ Քելբեջարի շրջանում գտնվող չորս հիդրոէլեկտրակայանները։
Ինչպես Armenia.Az-ին հայտնել են ընկերությունում, խոսքը գնում է՝ 4,3 մեգավատ հզորությամբ «Զար», 8,8 մեգավատ հզորությամբ «Նադիրխանլը», 8,6 մեգավատ հզորությամբ «Աշաղը Վենգ» և 22.5 մեգավատ հզորությամբ «Յուխարը Վենգ» հիդրոէլեկտրակայանների մասին, որոնց շինարարական աշխատանքները ընթացքի մեջ են շրջանի տարածքում։
Ընկերությունում նշել են, որ հիդրոէլեկտրակայանների շինարարությունը իրականացվում է՝ կանաչ էներգիայի անցումը արագացնելու, ջերմոցային գազերի արտանետումների նվազեցման, բնական գազի խնայողության և էկոլոգիական մաքուր էներգիայի արտադրությանն ուղղված միջոցառումների շրջանակում։

• В Кяльбаджаре будут введены в эксплуатацию еще 4 ГЭС
ОАО «Азерэнержи» в этом году планирует ввести в эксплуатацию четыре гидроэлектростанции в Кяльбаджарском районе.
Как сообщили Armenia.Az в обществе, речь идет о гидроэлектростанциях «Зар» мощностью 4,3 мегаватт, «Надирханлы» мощностью 8,8 мегаватт, «Ашагы Венг» мощностью 8,6 мегаватт и «Юхары Венг» мощностью 22,5 мегаватт, строительство которых ведется на территории района.
В компании отметили, что строительство ГЭС ведется в рамках мероприятий, направленных на ускорение перехода к зеленой энергии, снижение выбросов в атмосферу парникового газа, экономии природного газа и производства экологически чистой энергии.