• Ադրբեջանում առաջին անգամ կանցկացվի Գորգի ազգային փառատոն
2024 թվականի մայիսի 4-5-ը (առաջիկա շաբաթ և կիրակի) «Իչերիշեհեր» պետական պատմաճարտարապետական արգելոցի տնօրինությունը և «Ազերխալչա» բաց բաժնետիրական ընկերությունը՝ էկոնոմիկայի նախարարության, Արտահանման և ներդրումների խրախուսման գործակալության (AZPROMO) աջակցությամբ, առաջին անգամ ամրոցում կանցկացնի Գորգի ազգային փառատոն:
Ինչպես Armenia.Az-ին հայտնել են գերատեսչության մամուլի ծառայությունից, Իչերիշեհերում երկօրյա փառատոնի ընթացքում կանցկացվեն մի շարք միջոցառումներ՝ նվիրված գորգագործության արվեստին։
Փառատոնի շրջանակներում կազմակերպվելու են հնագույն և ժամանակակից դիզայներական գորգերի բացառիկ ցուցահանդեսներ, գորգագործության վարպետության դասեր մեծերի և երեխաների համար, ուսումնական սեմինարներ, ինտերակտիվ թատերական ներկայացում, տոնավաճառ, մուղամի երեկո և համերգային ծրագիր։ Փառատոնի օրերին Իչերիշեհերի փողոցները կզարդարվեն գորգերով և գորգերի նախշերով դեկորացիաներով։
Փառատոնը նվիրված է մասնագիտական տոնին՝ «Գորգագործի օրվան», որը սահմանվել է նախագահ Իլհամ Ալիևի 2016 թվականի նոյեմբերի 25-ի հրամանագրով և ունի ադրբեջանական գորգագործության արվեստը ժողովրդականացնելու և պահպանելու առաքելություն, որը ներառված է ՅՈՒՆԵՍԿՕ-ի ոչ նյութական մշակութային ժառանգության ցանկում:

• В Азербайджане впервые пройдет Национальный фестиваль ковра
4-5 мая 2024 года (в предстоящие субботу и воскресенье) Управление государственного историко-архитектурного заповедника «Ичеришехер» и Открытого акционерного общества «Азерхалча», при поддержке Министерства экономики, Агентства поощрения экспорта и инвестиций (AZPROMO) впервые проведёт в Крепости Национальный фестиваль ковра.
Как сообщили Armenia.Az в пресс-службе управления, в ходе двухдневного фестиваля в Ичеришехере пройдет ряд мероприятий, посвященных искусству ковроткачества.
В рамках фестиваля будут организованы эксклюзивные выставки старинных и современных дизайнерских ковров, мастер-классы по ковроткачеству для взрослых и детей, образовательные семинары, интерактивное театральное представление, ярмарка, вечер мугама и концертная программа. В дни фестиваля улицы Ичеришехер будут украшены коврами и декорациями с орнаментами ковра.
Посетители мероприятия смогут ознакомиться со всеми этапами изготовления ковра, в частности, с процессом крашения нитей, нанесения узоров, плетения, обработки, обжига и стирки ковра. В ходе мастер-классов коллектив ткачей и ковроделов ОАО «Азерхалча» из 14 регионов Азербайджана продемонстрируют гостям практики на ковроткацком станке. Также на фестивале будут представлены стенды Министерства культуры, Министерства науки и образования АР.
Фестиваль посвящен профессиональному празднику – «День ковроткача», утвержденного распоряжением президента Ильхама Алиева от 25 ноября 2016 года, и несет миссию популяризации и сохранения искусства азербайджанского ковроткачества, внесенного в список нематериального культурного наследия ЮНЕСКО.