• Չեռնոգորիայի փոխվարչապետ. Ադրբեջանի հետ հարաբերությունները ռազմավարական գործընկերության բնույթ են կրում
27 Ապրիլի 2024 - 10:45
Պաշտոնական այցով Չեռնոգորիայի Հանրապետությունում գտնվող Միլլի Մեջլիսի նախագահ Սահիբա Գաֆարովան հանդիպել է՝ այս երկրի փոխվարչապետ Ալեքսա Բեչիչի հետ։
Ինչպես Armenia.Az-ին հայտնել են Միլլի Մեջլիսի հասարակայնության հետ կապերի և մամուլի բաժնից, հանդիպմանը մտքերի լայն փոխանակություն է տեղի ունեցել՝ երկու երկրների և խորհրդարանների միջև համագործակցության հարցերի շուրջ։ Նշվել է, որ Ադրբեջանի և Չեռնոգորիայի միջև հարաբերությունների զարգացման ցուցանիշները մի շարք ոլորտներում՝ հնարավորություն են տալիս ընդլայնել համագործակցությունը այլ ոլորտներում։
Ասելով, որ երկու երկրների միջև հարաբերությունները կրում են ռազմավարական գործընկերության բնույթ, փոխվարչապետը հայտարարել է, որ Չեռնոգորիան մեծ նշանակություն է տալիս այդ հարաբերություններին։
Հանդիպման ընթացքում Ադրբեջանի խորհրդարանի նախագահը փոխվարչապետին մանրամասն տեղեկատվություն է տրամադրել՝ տարածաշրջանում առկա իրավիճակի, երկրի խաղաղարար նախաձեռնությունների, խոշոր շինարարական և այլ խոշոր նախագծերի մասին, որոնք Ադրբեջանը իրականացնում է Ղարաբաղում և Արևելյան Զանգեզուրում։
Զրույցի ընթացքում ընդգծվել է, որ տնտեսական հարաբերությունները հանդիսանում են երկկողմ համագործակցության հիմնական բաղադրիչներից  մեկը։
Հանդիպմանը մտքերի փոխանակություն է տեղի ունեցել փոխադարձ հետաքրքրություն ներկայացնող այլ հարցերի շուրջ։

• Заместитель премьера Монтенегро: Отношения с Азербайджаном носят характер стратегического партнерства
27 Апреля 2024 - 10:41
Председатель Милли Меджлиса Сахиба Гафарова, находящаяся с официальным визитом в Республике Монтенегро, встретилась с заместителем премьер-министра этой страны Алексой Бечичем.
Как сообщили Armenia.Az в отделе по связям с общественностью и прессы Милли Меджлиса, на встрече состоялся широкий обмен мнениями по вопросам сотрудничества между двумя странами и парламентами. Указывалось, что показатели развития связей между Азербайджаном и Монтенегро в ряде сфер позволяют расширить сотрудничество и в других областях.
Говоря о том, что отношения между двумя странами носят характер стратегического партнерства, вице-премьер заявил, что Монтенегро придает этим отношениям большое значение.
В ходе встречи спикер азербайджанского парламента предоставила вице-премьеру подробную информацию о текущей ситуации в регионе, мирных инициативах страны, крупных строительных и других масштабных проектах, которые Азербайджан осуществляет в Карабахе и Восточном Зангезуре.
Во время беседы подчеркивалось, что экономические отношения являются одной из основных составляющих двустороннего сотрудничества.