• Ադրբեջանի Պետական կոմիտեում հանդիպում է կայացել ԱՄՆ-ի պատվիրակության հետ
Այցով մեր երկիր ժամանած ԱՄՆ Կոնգրեսի անդամների օգնականներից կազմված պատվիրակությունն այցելել է՝ Ադրբեջանի փախստականների և հարկադիր  վերաբնակների հարցերով պետական կոմիտե:
Ինչպես Armenia.Az-ին հայտնել են Պետական կոմիտեում, կոմիտեի նախագահի տեղակալ Ֆուադ Հուսեյնովը հյուրերին  մանրամասն տեղեկացրել է՝ փախստականների և  հարկադիր վերաբնակների հետ աշխատանքի ոլորտում պետական քաղաքականության, այս կատեգորիայի մարդկանց առջև ծառացած խնդիրների, դրանց լուծման ուղղությամբ ձեռնարկված միջոցառումների մասին։
Նշվել է, որ նախագահ Իլհամ Ալիևի ղեկավարության շնորհիվ փախստականների և  հարկադիր վերաբնակների նկատմամբ ցուցաբերվում է համակողմանի խնամք։
Հատկապես ընդգծվել է, որ  հարկադիր վերաբնակների ճնշող մեծամասնությունը ցանկանում է վերադառնալ հայրենի հողեր, մշտական հիմունքներով հաստատվել և աշխատել այնտեղ և նպաստել այդ վայրերի վերականգնմանը:
Հյուրերը հետաքրքրությամբ ունկնդրել են՝ հանդիպմանը հրավիրված հարկադիր  վերաբնակների խմբի պատմությունները՝ անցկացրած ծանր   կյանքի մասին և զրուցել են նրանց հետ։
Հարկադիր  վերաբնակները նշել են, որ ցանկանում են ապրել խաղաղության ու հանգստության մեջ, և սպասում են հայրենի հողեր վերադառնալու օրվան, և խնդրել են իրենց խոսքերը փոխանցել ամերիկացի կոնգրեսականներին։
Էլչին Ամիրբեկովը ՄԱԿ-ի գլխավոր քարտուղարի օգնականի հետ քննարկել է COP29-ը
Էրդողան. Բաքվի և Երևանի միջև խաղաղության պայմանագիրը պետք է հնարավորինս շուտ ստորագրվի
Մեհրիբան Ալիևան գրառում է արել ֆաշիզմի դեմ տարած հաղթանակի օրվա կապակցությամբ
Իլհամ Ալիևն ու Մեհրիբան Ալիևան հարգել են ֆաշիզմի դեմ տարած հաղթանակի համար զոհված Ադրբեջանի զավակների հիշատակը

• В Госкомитете Азербайджана прошла встреча с делегацией из США
Делегация в составе помощников членов Конгресса США, прибывшая с визитом в нашу страну, побывала в Государственном комитете Азербайджана по делам беженцев и вынужденных переселенцев.
Как сообщили Armenia.Az в госкомитете, заместитель председателя комитета Фуад Гусейнов подробно проинформировал гостей о государственной политике в сфере работы с беженцами и вынужденными переселенцами, проблемах, с которыми сталкиваются люди данной категории, и принимаемых мерах по их решению.
Было отмечено, что благодаря руководству президента Ильхама Алиева беженцы и вынужденные переселенцы охвачены всесторонней заботой.
Было особо подчеркнуто, что абсолютное большинство вынужденных переселенцев хотят возвратиться в родные края, поселиться и работать там на постоянной основе, внести вклад в восстановление этих мест.
Гости с интересом выслушали рассказы приглашенной на встречу группы вынужденных переселенцев о жизни в изгнании, побеседовали с ними.
Вынужденные переселенцы отметили, что хотят жить в условиях мира и спокойствия, и ждут дня возвращения в родные края, попросили передать их слова американским конгрессменам.