• Հայկական մամուլ. Փաշինյանը չի մեկնելու Պուտինի երդմնակալության արարողությանը
Մայիսի 7-ին Մոսկվայի ժամանակով 12.00-ին տեղի կունենա ՌԴ նախագահ Վլադիմիր Պուտինի երդմնակալության արարողությունը։ ՌԴ-ում կայացած նախագահական ընտրություններից հետո օրակարգային հարցերից մեկն էր, թե արդյո՞ք Նիկոլ Փաշինյանը կմեկնի ՌԴ՝ մասնակցելու այդ արարողությանը:
Ինչպես տեղեկացնում է Armenia.Az-ը՝ վկայակոչելով հայկական լրատվամիջոցներին, այս պահի դրությամբ որոշված է՝ ոչ։
Ըստ էության, Հայաստանը ցանկանում է ևս մեկ անգամ ցույց տալ, որ որպես դաշնակից դժգոհ է ՌԴ-ից։
Ըստ տեղեկատվության, Փաշինյանը միայն մայիսի 8-ին կլինի ՌԴ-ում՝ մասնակցելու Եվրասիական տնտեսական միության ստեղծման 10-ամյակի առիթով կազմակերպված հոբելյանական գագաթնաժողովին։ Սակայն մայիսի 9-ին հաղթանակի տոնի առթիվ կազմակերպված միջոցառումներին ևս Փաշինյանը չի մասնակցի․ սա արդեն Արևմուտքի պահանջն է:

• СМИ: Пашинян не поедет на инаугурацию Путина
Инаугурация президента России Владимира Путина состоится 7 мая в 12:00 по московскому времени. После президентских выборов в России одним из вопросов повестки дня был вопрос о том, поедет ли Никол Пашинян в Россию для участия в церемонии.
Как передает Armenia.Az., источники армянских СМИ утверждают, что на данный момент решено не ехать. По сути, Армения хочет еще раз показать, что как союзник она недовольна Россией.
Согласно информации, Пашинян будет в России только 8 мая для участия в юбилейном саммите к 10-летию Евразийского экономического союза. Однако Пашинян не будет участвовать и в мероприятиях, организованных 9 мая по случаю Дня Победы: это уже требование Запада.
СМИ попытались уточнить достоверность информации в пресс-службе правительства Армении, откуда сообщили следующее: «Мы своевременно предоставляем надлежащую информацию обо всех визитах премьер-министра».