• Բլինքենը զանգահարել է Ալիևին. մանրամասներ
Ապրիլի 28-ին ԱՄՆ պետքարտուղար Էնթոնի Բլինքենը զանգահարել է Ադրբեջանի Հանրապետության նախագահ Իլհամ Ալիևին։
Այս մասին հայտնում է Armenia.Az-ը՝ պետության ղեկավարի մամուլի ծառայությանը հղումով։
Էնթոնի Բլինքենը նախ փոխանցել է իր շնորհավորանքները՝ սահմանների սահմանազատման ոլորտում Հայաստանի և Ադրբեջանի միջև համաձայնության ձեռքբերման կապակցությամբ՝ ընդգծելով, որ դա հավանության է արժանանում ԱՄՆ-ի կողմից։ Պետքարտուղարը հայտարարել է, որ Միացյալ Նահանգները պատրաստ է շարունակել աջակցել հարաբերությունների կարգավորմանը և Հայաստանի և Ադրբեջանի միջև խաղաղության օրակարգի առաջմղմանը։
Մեր պետության ղեկավարը նշել է, որ երկու երկրների սահմանազատման հանձնաժողովների կողմից ձեռք բերված պայմանավորվածությունը՝ երկկողմանի հիմունքներով երկխոսության և փոխըմբռնման պայմաններում տեղի ունեցած քննարկումների արդյունքն է։ Նախագահ Իլհամ Ալիևն ընդգծել է, որ սահմանազատման գործընթացից հետո երկու երկրների սահմանին սահմանազատման աշխատանքների մեկնարկը նույնպես դրական քայլ է։ Պետության ղեկավարն ասել է, որ ղազախական կողմի առաջարկով Ադրբեջանի և Հայաստանի արտգործնախարարները շուտով կհանդիպեն Ալմաթիում՝ շարունակելու բանակցությունները խաղաղության պայմանագրի շուրջ։ Հիշեցնելով, որ խաղաղության պայմանագրի և դրա հիմքում ընկած 5 սկզբունքների նախաձեռնողը Ադրբեջանի Հանրապետությունն է, նախագահ Իլհամ Ալիևն ընդգծել է, որ մեր երկիրը կգործադրի բոլոր ջանքերը, որպեսզի խաղաղության օրակարգը շարունակվի ապագայում՝ նշելով, որ Ադրբեջանը դրա համար ուժեղ քաղաքական կամք ունի: Պետության ղեկավարն ասել է, որ Ադրբեջանը աջակցում է տարածաշրջանային համագործակցության մոդելի ստեղծմանը՝ ինտեգրված Հարավային Կովկասի համար՝ առանց տարածաշրջանում բաժանարար գծերի։
Պետքարտուղար Էնթոնի Բլինքենը, հայտնելով ԱՄՆ-ի և Ադրբեջանի միջև երկկողմ կապերն ամրապնդելու իր երկրի մտադրությունը, նշել է՝ էներգետիկայի, կլիմայի, տրանսպորտի և COP29 ոլորտում համագործակցության հարցերը։ Մեր պետության ղեկավարն իր հերթին նաև ընդգծել է, որ Ադրբեջանը շահագրգռված է ԱՄՆ-ի հետ երկկողմ հարաբերությունների զարգացմամբ։
Հեռախոսազրույցի ընթացքում գոհունակություն է արտահայտվել՝ COP29-ի շրջանակներում Ադրբեջանի եւ ԱՄՆ-ի միջև պատվիրակությունների համագործակցության կապակցությամբ։
Դրական գնահատելով մարդու իրավունքների ոլորտում վերջերս Ադրբեջանի ձեռնարկած քայլերը՝ Էնթոնի Բլինքենը ցանկություն է հայտնել, որպեսզի դրանք շարունակվեն։
Նախագահ Իլհամ Ալիևը նշել է, որ Ադրբեջանը հավատարիմ է՝ մարդու իրավունքների ոլորտում ստանձնած պարտավորություններին և մեր երկրում շարունակվում են ժողովրդավարական բարեփոխումները։

• Блинкен позвонил Алиеву
28 апреля государственный секретарь США Энтони Блинкен позвонил президенту Азербайджанской Республики Ильхаму Алиеву.
Энтони Блинкен прежде всего передал свои поздравления в связи с достижением между Арменией и Азербайджаном договоренности в области делимитации границ, подчеркнул, что это одобряется США. Государственный секретарь заявил, что США готовы и дальше поддерживать нормализацию отношений и продвижение мирной повестки дня между Арменией и Азербайджаном.
Глава нашего государства отметил, что договоренность, достигнутая комиссиями двух стран по делимитации, является результатом обсуждений, проведенных на двусторонней основе в условиях диалога и взаимопонимания. Президент Ильхам Алиев подчеркнул, что начало работ по демаркации на границе двух стран вслед за процессом делимитации также является позитивным шагом. Глава государства сообщил, что по предложению казахстанской стороны министры иностранных дел Азербайджана и Армении в скором времени встретятся в Алматы для продолжения переговоров по мирному договору. Напомнив, что инициатором мирного договора и составляющих его основу 5 принципов является Азербайджанская Республика, президент Ильхам Алиев подчеркнул, что наша страна приложит все усилия для того, чтобы мирная повестка продолжалась и впредь, отметил, что Азербайджан имеет сильную политическую волю для этого. Глава государства заявил, что Азербайджан поддерживает создание модели регионального сотрудничества интегрированного Южного Кавказа без каких-либо разделительных линий в регионе.
Выразив намерение своей страны укреплять двусторонние связи между США и Азербайджаном, государственный секретарь Энтони Блинкен отметил вопросы сотрудничества в энергетической, климатической, транспортной сферах, в области COP29. Глава нашего государства, в свою очередь, также подчеркнул, что Азербайджан заинтересован в развитии двусторонних связей с США.
В ходе телефонного разговора было выражено удовлетворение сотрудничеством между делегациями Азербайджана и США в рамках COP29.
Положительно расценив шаги, предпринятые в последнее время Азербайджаном в области прав человека, Энтони Блинкен выразил пожелание, чтобы они продолжались.
Президент Ильхам Алиев отметил, что Азербайджан привержен своим обязательствам в области прав человека и в нашей стране продолжаются демократические реформы.