• Ալիև. COP29-ը մեզ թույլ կտա Գլոբալ հարավի երկրներին ներգրավել մեր ընդհանուր օրակարգի իրականացմանը
Հուսով եմ, որ COP29-ը՝ որպես միջազգային հարթակ, թույլ կտա մեզ Գլոբալ հարավի երկրներին ներգրավել մեր ընդհանուր օրակարգի իրականացման գործում և միևնույն ժամանակ հաջողությամբ զարգացնել հարաբերությունները եվրոպական երկրների հետ։
Ինչպես հաղորդում է AZERTAC-ը, այս մասին ապրիլի 26-ին Բեռլինում՝ «Պետերսբերգի 15-րդ կլիմայական երկխոսության» բարձր մակարդակի սեգմենտում նիստում իր ելոյթում ասել ՝է Ադրբեջանի Հանրապետության նախագահ Իլհամ Ալիևը։
Հիշեցնելով, որ Ադրբեջանը ռազմավարական գործընկերության հռչակագրեր է ստորագրել ԵՄ ինը անդամների հետ, պետության ղեկավարն ընդգծել է. «Հուսով եմ, որ մեր այս միջազգային կապերը թույլ կտան ամրապնդել համերաշխությունը։ Մենք իսկապես դրա կարիքն ունենք: Մեզնից պահանջվում է ֆինանսավորում, համերաշխություն և համատեղ պատասխանատվություն»:

• Алиев: COP29 позволит нам привлечь страны Глобального Юга в реализацию нашей общей повестки дня
Надеюсь, что COP29 как международная платформа позволит нам привлечь страны Глобального Юга в реализацию нашей общей повестки дня и в то же время успешно развивать отношения с европейскими странами.
Как сообщает АЗЕРТАДЖ, об этом сказал Пgезидент Азербайджанской Республики Ильхам Алиев в выступлении на заседании в Сегменте высокого уровня «15-го Петерсбергского климатического диалога» 26 апреля в Берлине.
Напомнив, что Азербайджан подписал декларации о стратегическом партнерстве с девятью членами ЕС, глава государства подчеркнул: «Надеюсь, эти наши международные связи позволят нам укрепить солидарность. Мы очень нуждаемся в этом. От нас требуются финансирование, солидарность и совместная ответственность».