• Արևմտյան ադրբեջանցիները Լեմկինի ինստիտուտն անվանել են թուղթ մրոտողների խումբ
Վերջերս Լեմկինի անվան ցեղասպանության կանխարգելման ինստիտուտը որպես թիրախ է ընտրել Ադրբեջանը։ Այս գրասենյակի գործունեությունը, որն անտեսում է Հայաստանում ոչ մի ադրբեջանցի չմնալու փաստը, ինչպես նաև օկուպացիայի ժամանակ այս պետության կողմից իրականացված բազմաթիվ ցեղասպանությունները, բաղկացած է բացառապես Ադրբեջանին զրպարտելուց։
Ինչպես հայտնում է Armenia.Az-ը, այս մասին ասված է՝ Արևմտյան Ադրբեջանի համայնքի հայտարարության մեջ։
«Լեմկինի ինստիտուտի մասին տեղեկատվությունը բաց աղբյուրներում ուշադիր ուսումնասիրելիս պարզ են դառնում՝ այս հաստատության նման նախանձախնդիր մոտեցման իրական պատճառները: Ահաբեկչության ֆինանսավորման մեղադրանքով Ադրբեջանում հետախուզման մեջ գտնվող Ռուբեն Վարդանյանի և մեկ այլ խարդախի` Նուբար Աֆեյանի կողմից ֆինանսավորվող այս «ինստիտուտը» իրականում թուղթ մրոտողների խումբ է։ Զարմանալի չէ, որ «ինստիտուտում» լայնորեն ներկայացված են հայկական սփյուռքի արմատական տարրերը, մասնավորապես՝ Է.Պողոսյանն ու Լ. Միրզոյանը։
Արևմտյան Ադրբեջանի համայնքը խստորեն դատապարտում է այս կազմակերպության կողմից Ադրբեջանի զրպարտությունը և պրոֆեսոր Ռաֆայել Լեմկինի անվան չարաշահումը, ով մեծ դեր է ունեցել ցեղասպանության դեմ միջազգային պայքարի ձևավորման գործում։ Մենք կոչ ենք անում պետություններին, միջազգային կազմակերպություններին և քաղաքացիական հասարակությանը՝ պայքարել արմատական հայկական ազգայնական շրջանակների կողմից նման ապատեղեկատվական արշավների դեմ»,- ասված է հայտարարության մեջ։

• Западные азербайджанцы назвали Институт Лемкина сборищем писак
В последнее время Институт Лемкина по предотвращению геноцида выбирает своей мишенью Азербайджан. Деятельность этой конторы, которая игнорирует тот факт, что в Армении не осталось ни одного азербайджанца, а также многочисленные акты геноцида, совершенные этим государством во время оккупации, состоит исключительно в том, чтобы клеветать на Азербайджан.
«При внимательном изучении сведений об Институте Лемкина в открытых источниках, становятся понятны истинные причины столь ревностного подхода этого учреждения. Данный «институт», финансируемый Рубеном Варданяном, который находится под следствием в Азербайджане по обвинению в финансировании терроризма, и еще одним мошенником - Нубаром Афеяном, на самом деле просто сборище писак. Неудивительно, что в составе «института» широко представлены радикальные элементы армянской диаспоры, в частности Э.Погосян и Л.Мирзоян.
Община Западного Азербайджана решительно осуждает клевету на Азербайджан со стороны этой организации и злоупотребление именем профессора Рафаэля Лемкина, сыгравшего большую роль в формировании международной борьбы против геноцида. Мы призываем государства, международные организации и гражданское общество бороться с такими дезинформационными кампаниями радикальных армянских националистических кругов», - говорится в заявлении.