• ԵՄ. Ադրբեջանի և Հայաստանի միջև սահմանը պետք է սահմանազատվի
Հայաստանում ԵՄ պատվիրակությունը հայտարարել է, որ Հայաստանի և Ադրբեջանի միջև սահմանը երբեք միջազգային չի եղել, և սա ընդամենը վարչական սահման է, և հետևաբար անհրաժեշտ է սահմանազատում և սահմանագծում։
Ինչպես հայտնում է Armenia.Az-ը, «Ժողովուրդ» թերթին ԵՄ պատվիրակության մեկնաբանության մեջ, ի պատասխան այն հարցին, թե ինչ է անում Բրյուսելը կայունություն ապահովելու համար, ասվում է, որ նախ և առաջ անհրաժեշտ է երկու երկների միջև սահմանազատել սահմանը՝ 1991թ. Ալմաթիի հռչակագրի շրջանակներում։
Այս հատվածը հետաքրքրական է, քանի որ Հայաստանի իշխանությունները՝ ԵՄ հետախուզական և դիտորդական առաքելություն երկիր հրավիրելու և ՀԱՊԿ նմանատիպ առաքելությունը մերժելու համատեքստում հայտարարեցին, որ եվրոպացիները, ի տարբերություն կազմակերպության, հստակ ճանաչում են Հայաստանի սահմանները։ Մինչդեռ Բրյուսելում նույնպես կարծում են, որ անվտանգության մասին խոսելուց առաջ անհրաժեշտ է սահմանազատել սահմանը։
«Այս գործընթացում (սահմանազատում և սահմանագծում), իհարկե, անհրաժեշտ է քննարկել բոլոր տարածքները, ներառյալ այն տարածքները, որոնցում տեղակայված են ադրբեջանական ստորաբաժանումները, և որոնք եղել են Հայկական ԽՍՀ-ի կազմում, ինչպես նաև այն տարածքները, որտեղ տեղակայված են հայկական ստորաբաժանումները և որոնք եղել են Ադրբեջանական ԽՍՀ-ի կազմում»,- նշել են Եվրամիության ներկայացուցչությունում։

• ЕС: Границу между Азербайджаном и Арменией нужно делимитировать
В делегации Евросоюза в Армении заявили, что граница между Арменией и Азербайджаном никогда не была международной, а это всего лишь административная граница, в связи с чем нужны делимитация и демаркация.
Как передает Armenia.Az, в комментарии представительства ЕС газете «Жоховурд» в ответ на вопрос, что делает Брюссель для обеспечения стабильности, говорится, что прежде всего нужно делимитировать границу между двумя странами — в рамках Алматинской декларации 1991 года.
Этот пассаж любопытен тем, что власти Армении в контексте приглашения в страну разведывательно-наблюдательной миссии ЕС и отклонения аналогичной миссии ОДКБ заявляли, что европейцы в отличие от организации четко признали границы Армении. Между тем в Брюсселе также считают, что границу нужно делимитировать, прежде чем говорить о безопасности.
«В этом процессе (делимитации и демаркации), разумеется, нужно обсудить все территории, включая те, на которых находятся азербайджанские подразделения, и которые были в составе Армянской ССР, как и те территории, на которых находятся армянские подразделения, и которые были в составе Азербайджанской ССР», — отметили в представительстве Евросоюза.
В Брюсселе придерживаются принципа мирного разрешения всех споров между Арменией и Азербайджаном, говорится в комментарии.