• Միրզիյոևն ու Բայրամովը քննարկել են ռազմավարական գործընկերության նոր ոլորտները
Ապրիլի 15-ին Ուզբեկստանի Հանրապետության նախագահ Շավքաթ Միրզիյոևն ընդունել է՝ Ադրբեջանի Հանրապետության արտաքին գործերի նախարար Ջեյհուն Բայրամովին, ով ժամանել է Ուզբեկստան՝ մասնակցելու «Կենտրոնական Ասիա- Պարսից ծոցի արաբական պետությունների համագործակցության խորհուրդ» ռազմավարական երկխոսության երկրորդ նախարարական հանդիպմանը:
Ինչպես հայտնում է Armenia.Az-ը, այս մասին ասված է՝ Ուզբեկստանի նախագահի աշխատակազմի մամուլի ծառայության հաղորդագրության մեջ։
Նշվում է, որ հանդիպման սկզբում նախարարը Ուզբեկստանի ղեկավարին է փոխանցել՝ Ադրբեջանի նախագահ Իլհամ Ալիևի ողջույններն ու բարեմաղթանքները։
Այնուհետև քննարկվել են՝ ուզբեկա-ադրբեջանական ռազմավարական գործընկերության և բազմակողմ համագործակցության հարաբերությունների հետագա ընդլայնման հարցեր։
«Առանձնահատուկ ուշադրություն է դարձվել՝ ամենաբարձր մակարդակով պայմանավորվածությունների գործնական իրականացմանը և փոխգործակցության 10 նոր ոլորտներում հեռանկարային նախագծերի պորտֆելի ձևավորմանը։
Գոհունակությամբ նշվել է, որ կանոնավոր և արդյունավետ շփումների շնորհիվ երկկողմ հարաբերությունները հասել են որակապես նոր մակարդակի և հագեցած են կոնկրետ բովանդակությամբ»,- ասված է հաղորդագրությունում։

• Мирзиеёв и Байрамов обсудили новые направлений стратегического партнерства
Президент Республики Узбекистан Шавкат Мирзиёев 15 апреля принял министра иностранных дел Азербайджанской Республики Джейхуна Байрамова, прибывшего Узбекистан для участия во второй министерской встрече по Стратегическому диалогу «Центральная Азия – Совет сотрудничества арабских государств Залива».
Как передает Armenia.Az, об этом говорится в сообщении пресс-службы Администрации Президента Узбекистана.
Отмечается, что в начале встречи министр передал главе Узбекистана искренние приветствия и добрые пожелания Президента Азербайджана Ильхама Алиева.
Далее были рассмотрены вопросы дальнейшего расширения узбекско-азербайджанских отношений стратегического партнерства и многопланового сотрудничества.
«Особое внимание уделено практической реализации договоренностей на высшем уровне и формированию портфеля перспективных проектов по 10 новым направлениям взаимодействия.
С удовлетворением отмечено, что благодаря регулярным и продуктивным контактам двусторонние отношения вышли на качественно новый уровень, наполнились конкретным содержанием», - говорится в сообщении.
Отмечается, что в прошлом году товарооборот вырос на 27 процентов. Реализуются проекты кооперации в автомобилестроении, электротехнической, энергетической, текстильной и аграрной отраслях. Начал деятельность Совместный инвестиционный фонд.