• Օմբուդսմեն. Աղդաբանի ջարդը պետք է իրավական գնահատական ստանա միջազգային մակարդակով
Ադրբեջանի Հանրապետության մարդու իրավունքների հանձնակատար (օմբուդսմեն) Սաբինա Ալիևան հայտարարություն է արել Քելբաջարի շրջանի Աղդաբան գյուղում տեղի ունեցած ջարդերի 32-րդ տարելիցի կապակցությամբ։
Ինչպես հայտնում է Armenia.Az-ը, օմբուդսմենը նշել է, որ 1992 թվականի ապրիլի 7-ի լույս 8-ի գիշերը Քելբաջարի շրջանի Աղդաբան գյուղում Հայաստանի կողմից խաղաղ բնակչության դեմ իրականացված ջարդերի ժամանակ խոշտանգումների են ենթարկվել գյուղի 779 խաղաղ բնակիչներ: Երեխաներին, կանանց ու ծերերին ողջ-ողջ այրել են:
«Ողբերգության ժամանակ ոչնչացվել են Ադրբեջանի մշակութային ժառանգությանը պատկանող պատմական, մշակութային, կրոնական օբյեկտներ։ Աղդաբանի ջարդը, որը կատարվել է միջազգային իրավունքի և միջազգային մարդասիրական իրավունքի կոպիտ խախտմամբ, պետք է իրավական գնահատական ստանա միջազգային մակարդակով, իսկ այս արյունալի հանցագործության մեղավորները պետք է պատասխանատվության ենթարկվեն»։

• Омбудсмен: Агдабанская резня должна получить правовую оценку на международном уровне
Уполномоченный по правам человека Азербайджанской Республики (Омбудсмен) Сабина Алиева распространила обращение в связи с 32-й годовщиной массовой резни в селе Агдабан Кяльбаджарского района.
Как передает Armenia.Az, омбудсмен отметила, в ходе резни против мирного населения, устроенной Арменией в селе Агдабан Кяльбаджарского района в ночь с 7 на 8 апреля 1992 года 779 мирных жителей села подверглись пыткам, дети, женщины и старики были сожжены заживо, люди были зверски убиты.
«Во время трагедии были разрушены историчесие, культурные, религиозные объекты, произведения, принадлежащие культурному наследию Азербайджана. Агдабанская резня, совершенная с грубым нарушением международного права и норм международного гуманитарного права, должна получить правовую оценку на международном уровне, а виновные в этом кровавом преступлении должны быть привлечены к ответственности».