• Fitch Solutions-ը՝ Ադրբեջանի ՀՆԱ-ի աճ է կանխատեսում
Ադրբեջանում մեկ շնչին ընկնող ՀՆԱ-ն 2023 թվականին 8 հազար 612 ԱՄՆ դոլարից 2033 թվականին կհասնի 16 հազար 699 ԱՄՆ դոլարի՝ հաշվի առնելով փոխարժեքի կայունությունը։
Ինչպես հաղորդում է Armenia.Az-ը, այս մասին ասվում է՝ Ադրբեջանի տնտեսության վերաբերյալ Fitch Solutions-ի կանխատեսման մեջ։
Ընկերությունը նշել է, որ եկամուտների և սպառման անվանական աճը որոշակի աջակցություն կապահովի տնտեսական դիվերսիֆիկացմանը նավթի և գազի ոլորտից դուրս: Fitch Solutions-ն ընդգծել է, որ Ադրբեջանի կառավարությունը գիտակցում է տնտեսության դիվերսիֆիկացման անհրաժեշտությունը և նախատեսում է իրականացնել մի շարք միջոցառումներ՝ նվազեցնելու այդ ռիսկը. «Դրանք ներառում են ոչ նավթային հարկային քաղաքականության համապարփակ վերանայում, համահարթ հարկման համակարգի ներդրում և ցածր ԱԱՀ-ի ներդրում՝ միջին չափի ընկերությունների զարգացմանն աջակցելու համար: Բացի այդ, կառավարությունն այժմ ունի ենթակառուցվածքների, հատկապես էներգետիկայի և տրանսպորտի բարելավման մի քանի հավակնոտ ծրագրեր: Այս գործոնները կնպաստեն մրցունակ ոչ էներգետիկ ոլորտի զարգացմանը»։

06 Апреля 2024 - 12:15
ВВП на душу населения в Азербайджане вырастет с 8 тысяч 612 долларов США в 2023 году до 16 тысяч 699 долларов США в 2033 году с учетом стабильности курса.
Как передает Armenia.Az, об этом говорится в прогнозе компании Fitch Solutions по экономике Азербайджана.
В компании отметили, что номинальный рост доходов и потребления обеспечит определенную поддержку диверсификации экономики за пределами нефтегазового сектора. В Fitch Solutions подчеркнули, что правительство Азербайджана осознает необходимость диверсификации экономики и планирует осуществить ряд мер по снижению этого риска: «К ним относятся всесторонний пересмотр ненефтяной налоговой политики, введение системы фиксированного налогообложения и введение низких НДС для поддержки развития средних компаний. Кроме того, сейчас у правительства есть несколько амбициозных планов по улучшению инфраструктуры, особенно энергетики и транспорта. Эти факторы будут способствовать развитию конкурентоспособного неэнергетического сектора».