• Ադրբեջանցի բռնցքամարտիկը համոզիչ հաղթանակ է տարել հայաստանցի մրցակցի նկատմամբ
Ադրբեջանցի բռնցքամարտիկ Նիջաթ Հուսեյնովը հերթական մենամարտի է դուրս եկել՝ Իտալիայի Բուստո Արսիցիո քաղաքում ընթացող համաշխարհային օլիմպիական որակավորման առաջին մրցաշարի շրջանակներում։
Ինչպես հայտնում է Armenia.Az-ը, Եվրոպայի կրկնակի չեմպիոնը, հանդես գալով մինչև 51 կգ քաշային կարգում, 1/8 եզրափակչում համոզիչ հաղթանակ է տարել՝ Հայաստանի ներկայացուցիչ Ռուդոլֆ Գարբոյանի նկատմամբ՝ 5:0 (30:26, 29:27, 30:26, 30:26, 30:26)
Այժմ Ն. Հուսեյնովին ընդամենը մեկ քայլ է բաժանում՝ 2024 թվականին Փարիզում կայանալիք ամառային օլիմպիական խաղերի արտոնագրից։ Քառորդ եզրափակչում հաղթանակը (հանդիպումը կկայանա մարտի 11-ին - խմբ.) նրան բավական կլինի Օլիմպիական խաղերի ուղեգիր նվաճելու համար։
Նշենք, որ սա Նիջաթի երկրորդ անընդմեջ հաղթանակն է այս մրցակցի նկատմամբ: Ն.Հուսեյնովն առաջին անգամ Ռ.Գարբոյանին հաղթել է նախորդ տարվա նոյեմբերին մինչև 22 տարեկանների Եվրոպայի առաջնության եզրափակչում։

• Азербайджанский боксер одержал убедительную победу над соперником из Армении
Азербайджанский боксер Ниджат Гусейнов вышел на очередной поединок в рамках I Всемирного квалификационного олимпийского турнира в итальянском Бусто-Арсицио.
Как сообщает Armenia.Az, выступающий в весовой категории до 51 кг двукратный чемпион Европы в 1/8 финала одержал убедительную победу над представителем Армении Рудольфом Гарбояном - 5:0 (30:26, 29:27, 30:26, 30:26, 30:26)
Теперь Н.Гусейнов находится всего в одном шаге от лицензии на летние Олимпийские игры 2024 года в Париже. Победы в 1/4 финала (поединок состоится 11 марта - ред.) ему будет достаточно, чтобы завоевать путевку на ОИ.
Отметим, что это вторая победа подряд Ниджата над этим соперником. В первый раз Н.Гусейнов одолел Р.Гарбояна в финале чемпионата Европы U-22 в ноябре прошлого года.