24 Փետրվարի 2023 - 15:48
Շվեդիայի հայ համայնքի անդամները պլանավորում են սադրանք կազմակերպել Շվեդիա-Ադրբեջան հանդիպմանը, որը կկայանա մարտի 27-ին Ստոկհոլմում՝ ֆուտբոլի Եվրոպայի առաջնության ընտրական փուլի շրջանակներում։
Այս մասին Armenia.Az-ին ասել է՝ Շվեդիայի ադրբեջանցիների կոնգրեսի նախագահ Էմիլ Միրզոևը։
Սփյուռքի ղեկավարը նշել է, որ նրան այս մասին զգուշացրել են ընկերները, ովքեր ներկայումս աշխատում են Շվեդիայի իրավապահ մարմիններում և Կոնգրեսի անդամ են. «Մեզ հայտնել են, որ ուզում են գնել Ադրբեջանի հետ խաղի տոմսեր և սադրանք կազմակերպել։ Հայերը պլանավորում են խաղին բերել պաստառներ՝ կարգախոսներով՝ ընդդեմ Խանքենդի-Լաչին ճանապարհին ադրբեջանցի էկոակտիվիստների բողոքի ցույցի»։
Էմիլ Միրզոևն ընդգծել է, որ այս հարցի հետ կապված արդեն դիմում է ուղարկվել համապատասխան կառույցներին. «Մեր դեսպան Զաուր Ահմեդովն արդեն բարձրացրել է այդ հարցը։ Շվեդիայի օրենսդրության համաձայն՝ ֆուտբոլային հանդիպման ժամանակ չի կարելի օգտագործել քաղաքական կարգախոսներ։ Այլ երկրի քաղաքացիները չեն կարող գնել մեր երկրպագուների համար նախատեսված հատվածի տոմսերը։ Մենք ցանկանում ենք, որ իրավապահ մարմինները հետևեն դրան: Խաղից մի քանի օր առաջ մենք նույնպես ցանկանում ենք այդ հարցը բարձրացնել Շվեդիայի ֆուտբոլի ֆեդերացիայում»։
Շվեդիայի ադրբեջանական կոնգրեսը լրջորեն է պատրաստվում առաջիկա խաղին. «Մեր դեսպանի աջակցությամբ մենք փորձում ենք հնարավորինս շատ մարդկանց ներգրավել հանդիպմանը։ Նախատեսում ենք ադրբեջանցի երկրպագուներով համալրել 115-րդ, 116-րդ, 117-րդ և 118-րդ հատվածները։ Մենք ունենք ներկայացուցիչներ, ասոցիացիաներ Շվեդիայի մի շարք քաղաքներում։ Կոնգրեսի անդամներ, ասոցիացիաների նախագահներ կգան մայրաքաղաք»։

24 Февраля 2023 - 14:33
Члены армянской общины Швеции планируют устроить провокацию на матче Швеция – Азербайджан, который состоится 27 марта в Стокгольме в рамках отборочного этапа чемпионата Европы по футболу.
Об этом сообщил Armenia.Az председатель Конгресса азербайджанцев Швеции Эмиль Мирзоев.
Глава диаспоры отметил, что его об этом предупредили друзья, которые в настоящее время работают в правоохранительных органах Швеции и являются членами Конгресса: “Нам сообщили, что они хотят купить билеты на игру с Азербайджаном и устроить провокацию. Армяне планируют пронести на матч плакаты с лозунгами против акции протеста азербайджанских экоактивистов на дороге Ханкенди-Лачын".
Эмиль Мирзоев подчеркнул, что в связи с этим вопросом уже направлено обращение в соответствующие структуры: “Наш посол Заур Ахмедов уже поднял этот вопрос. По шведским законам на футбольном матче не может быть политических лозунгов. Граждане другой страны не могут купить билеты в сектор, предназначенный для наших болельщиков. Мы хотим, чтобы правоохранительные органы проследили за этим. За несколько дней до игры мы также хотим поднять этот вопрос в Шведской федерации футбола”.
Конгресс азербайджанцев Швеции серьезно готовится к предстоящему матчу: “При поддержке нашего посла мы стараемся привлечь на матч как можно больше людей. Планируем заполнить 115-й, 116-й, 117-й и 118-й секторы азербайджанскими болельщиками. У нас есть представители, ассоциации во многих городах Швеции. Члены Конгресса, председатели ассоциаций приедут в столицу”.
Эмиль Мирзоев напомнил, что это не первая подобная попытка провокации со стороны армян: “Во время апрельских боев в 2016 году у нас здесь произошло столкновение с армянской диаспорой. Мы организовали акции протеста, автошествие. Армяне перекрыли дорогу и разбили машины некоторых наших соотечественников”.
Отметим, что матч, который состоится 27 марта на “Friends Arena” в Стокгольме, начнется в 22:45 по бакинскому времени.