• Ֆարիդ Գաիբով. Երիտասարդության հիմնական խնդիրը գործազրկությունն է
«Մենք պարզում և փորձում ենք լուծել այն խնդիրները, որոնց հետ բախվում են մեր երիտասարդները: Ինչպես և ամբողջ աշխարհում, հիմնական խնդիրը գործազրկությունն է։
Ինչպես հաղորդում է Armenia.Az-ը, այս մասին ադրբեջանական կարիերայի աճի ֆորումում ասել է՝ երիտասարդության և սպորտի նախարար Ֆարիդ Գաիբովը։
Նա նշել է, որ նրա ղեկավարած կառույցն այս ուղղությամբ մի շարք ծրագրեր է իրականացնում. «Շնորհակալություն եմ հայտնում Զբաղվածության պետական գործակալությանը այս տարի իրականացված համատեղ ծրագրերի համար: Մենք համատեղ ծրագրեր ենք իրականացրել նաև միջազգային կառույցների հետ: Մենք ունենք Երիտասարդական տներ, որտեղ մի շարք միջոցառումներ են անցկացվել։ Ուզում եմ առանձնացնել մեր Yerli նախագիծը, որով մենք հաճախ ենք եղել տարածաշրջաններում։ Շրջանների ու մայրաքաղաքի հնարավորությունները նույնը չեն»։
Նախարարը նշել է, որ ի հայտ են եկել նոր մասնագիտություններ. «Մասնավորապես, ՏՏ ոլորտում, ցավոք սրտի, մարզերի երիտասարդների հնարավորություններն այս ոլորտում սահմանափակ են: Որոշ երիտասարդներ տանը համակարգիչ չունեն, մենք փորձել ենք նրանց համար պայմաններ ստեղծել կարճ ժամանակում և ներգրավել նրանց դեպի ՏՏ դասընթացներ, գրաֆիկական դիզայն Yerli նախագծի շրջանակներում: Այս գործընթացը երկար է լինելու: Yerli նախագծի շրջանակներում մենք 3 ամսվա ընթացքում հանդիպել ենք ավելի քան 240 երիտասարդների հետ: Կատարված աշխատանքի արդյունքում նրանցից շատերը կարողացել են աշխատանք գտնել մարզերում։ Նրանք կարողացել են աշխատանք հիմնել և վաստակել: Այժ կատարվում են հետազոտություններ՝ նոր նախագծեր մշակելու համար»։

• Фарид Гаибов: Основная проблема молодежи - безработица
"Мы выясняем и стараемся решить проблемы, с которыми сталкивается наша молодежь. Как и во всем мире, основная проблема - безработица".
Как сообщает Armenia.Az, об этом министр молодежи и спорта Фарид Гаибов сказал на Азербайджанском форуме карьерного роста.
Он отметил, что руководимая им структура реализует ряд проектов в этом направлении: "Выражаю благодарность Государственному агентству занятости за реализованные в текущем году совместные проекты. Мы реализовали совместные проекты также с международными структурами. У нас имеются Дома молодежи, где были проведены ряд мероприятий. Особо хочу выделить наш проект Yerli, в рамках которого мы часто посещали регионы. Возможности в регионах и столице не одинаковые".
Министр отметил, что появились новые профессии: "В частности, в сфере ИТ. К сожалению, возможности региональной молодежи в этой сфере ограничены. У некоторых молодых людей дома нет компьютера. Мы постарались в короткие сроки создать для них условия и привлечь к курсам ИТ, графического дизайна в рамках проекта Yerli. Этот процесс будет продолжительным. В рамках проекта Yerli в течение 3 месяцев мы встретились с более чем 240 молодыми людьми. В результате проделанных работ многие из них смогли найти работу в регионах. Они смогли наладить работу и зарабатывать как SMM-щики. У нас много таких проектов, и в будущем мы продолжим работать по ним. Сейчас проводятся исследования для разработки новых проектов".