30 Հունվարի 2026 - 16:15
Ղարաբաղի և Արևելյան Զանգեզուրի երեսնամյա օկուպացիայի ընթացքում հազարավոր ադրբեջանական պատմամշակութային հուշարձաններ մնում էին անհասանելի։
Report-ի փոխանցմամբ՝ այս մասին հայտարարել է Միլլի Մեջլիսի փոխնախագահ, ակադեմիկոս Ռաֆայել Հուսեյնովը «Ադրբեջանական մշակույթ 2040» հայեցակարգի շնորհանդեսի ժամանակ։
Նա նշել է, որ հաշվի առնելով Ադրբեջանի ներկայիս ինքնիշխան իրականությունը՝ հնարավոր է դարձել տեսնել նրա ազգային մշակութային ժառանգության ամբողջական պատկերը:
«Այսօր Ադրբեջանը համալիր կերպով է մոտենում իր մշակութային ժառանգությանը և այն համապարփակ ուսումնասիրում։ Օկուպացիայի շրջանում այս ժառանգությունը, բնականաբար, ավերվել և վնասվել է։ Հիմա մենք ոչ միայն վերականգնում ենք այն, այլև առաջ մղում միջազգային ասպարեզում», - ընդգծել է նա։
Հուսեյնովը նշել է, որ սա առաջին անգամն է, որ Ադրբեջանում իրականացվում է նման համապարփակ մշակութային հայեցակարգ։ «Սա ադրբեջանական մշակույթի պատմության մեջ խոշոր իրադարձություն է։ Մեր գլխավոր խնդիրն է արձագանքել ապագայի մարտահրավերներին», - հավելել է նա։

• Гусейнов: Азербайджан восстанавливает и продвигает культурное наследие на международной арене
В период тридцатилетней оккупации Карабаха и Восточного Зангезура тысячи историко-культурных памятников Азербайджана оставались недоступными.
Как сообщает Report, об этом заявил заместитель председателя Милли Меджлиса, академик Рафаэль Гусейнов на презентации концепции «Азербайджанская культура – 2040».
По его словам, в условиях нынешней суверенной реальности Азербайджана появилась возможность целостно взглянуть на национальное культурное наследие.
«Сегодня Азербайджан подходит к своему культурному наследию комплексно и всесторонне его изучает. В период оккупации это наследие, разумеется, подверглось разрушению и повреждениям. Сейчас мы не только восстанавливаем его, но и продвигаем на международной арене», — подчеркнул он.
Гусейнов отметил, что впервые в Азербайджане реализуется столь комплексная культурная концепция. «Это большое событие для истории азербайджанской культуры. Наша главная задача — отвечать на вызовы будущего», — добавил он.