• Փոխնախարար. ծրագրվում է ընդլայնել Բաքվի մետրոպոլիտենի ցանցը դեպի արվարձաններ
Ադրբեջանում մետրոյի զարգացման հետագա փուլերում նախատեսվում է կառուցել նոր գծեր դեպի Ենի Գյունեշլի, Զաբրատ, Մասազիր և Սարայ բնակելի թաղամասեր։
Ինչպես հաղորդում է Armenia.Az-ը՝ հղում անելով Report-ին, այս մասին հայտարարել է թվային զարգացման և տրանսպորտի փոխնախարար Ռահման Հումբաթովը Բաքվի և հարակից տարածքներում տրանսպորտային ենթակառուցվածքների բարելավման 2025-2030 թվականների պետական ծրագրի իրականացմանը նվիրված միջոցառման ժամանակ։
Նրա խոսքով, ներկայիս փուլում հիմնական նպատակը գերբեռնվածության նվազեցումն է մետրոյի կենտրոնական կայարաններում, մասնավորապես՝ «28 մայիսի» և «Սահիլ» կայարաններում, որտեղ կենտրոնացած է ուղևորափոխադրումների հիմնական մասը։
«Այս առումով, առաջին հերթին նախատեսվում է վերափոխման կայարանների կառուցում»։
Փոխնախարարը նշել է, որ մինչև 2030 թվականը նման վերափոխման հանգույցներ, մասնավորապես, նախատեսվում են «Նիզամի», «Սահիլ» և «Խաթաի» կայարաններում, ինչը կնպաստի քաղաքի կենտրոնում գերբեռնվածության մեղմմանը։

• Замминистра: Планируется расширение метро в направлении пригородов Баку
В Азербайджане на последующих этапах развития метро планируется рассмотреть прокладку новых линий в жилые массивы Ени Гюнешли, Забрат, Масазыр и Сарай.
Как сообщает Armenia.Az со ссылкой на Report, об этом заявил заместитель министра цифрового развития и транспорта Рахман Гумбатов на круглом столе, посвященном реализации Государственной программы по совершенствованию транспортной инфраструктуры Баку и прилегающих территорий на 2025–2030 годы.
По его словам, на текущем этапе основная задача - снизить нагрузку на центральные станции метро, прежде всего «28 Мая» и «Сахил», где сосредоточен основной пассажиропоток:
«В связи с этим в первую очередь планируется строительство пересадочных станций».
Замминистра отметил, что до 2030 года такие пересадочные узлы предусмотрены, в частности, на станциях «Низами», «Сахил» и «Хатаи», что позволит разгрузить центр города. После этого вопрос продления линий метро в отдаленные районы будет вынесен на повестку следующих этапов развития сети.